Malzeme yönetimi
Material management
- Tez No: 422632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Envanter yönetimi, Malzeme yönetiminin biri ekonomik diğer ise fonksiyonel olarak tanımlanan temel amaçlarına ulaşmasında esas rolü olan fonksiyondur. Farklı üretim ve piyasa koşulları değişik ÜPK tekniklerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Bu teknikler : MRP II, JIT,OPT,LMC FMS dir. Envanter ve malzeme yönetimi sistemlerinin seçimi, siparişi verilcek olan malzemenin büyük ölçüde talep yapısına bağlı olarak, bir ölçüde de ekonomik ve stratejik olabilen üst yönetim tercihlerine göre yapılmaktadır. İhtiyaç planlama sistemlerinin gelişimi şu şekilde verilebilir : Basit İhtiyaç Planlama Sistemleri, Malzeme ihtiyaç Planlamaı, Kapalı Çevrimle Malzeme İhtiyaç Planlaması,Dağıtım Kaynakları Planlaması. Malzeme İhtiyaç Planlama Sistemlerinin ortak amacı, tüm envanter nbirimleri bazında dönemler itibariyle bürüt ve net ihtiyaçların tespit edilmesi ve bu yolla gerçekçi bir envanter yönetimi için blgi üretebilmesidir
Özet (Çeviri)
Inventory Management which plays key rol, is the function to reach main purposes of the Material Management that defined as both economical or functional . Various PPC methods hass been emerged becasue of different production and market conditions. These are : Manufacturing Resource Planning, Just-in-Time, Optimized Production Technology, load-Oriented Manufacturing Control, Flexible Manufacturing System. The selection of the inventory and material management system which is accomplished by preference of top management who becomes economical and strategical, greatly depends on demand strucure which the related material order will be executed. The development of the requirement palnning systems may be sequenced as follows : Basic Requirement Planning, Material Resource Planning, Closed-Loop Material Resource Planning, Distribution Resources Planning. The common purpose of the Material Requirements Planning System are determination of the gross and net requirements as of each term based on inventory units and such a this way, be able to produce actual information about to inventory management.