Malzeme yönetimi için bilgisayar ortamında bir model önerisi -küçük inşaat firmaları örneği-
Computer environmented model proposal for material management -small construction firm example-
  1. Tez No: 154331
  2. Yazar: OLCAY ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ BAYÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Teknolojinin hızla gelişmesi ile insan yaşamının her alanına giren ve kolaylık sağlayan bilgisayarların, yapı tasarımı ve yapımı alanlarında da sağladığı olanaklar göz ardı edilemez. Mimarlık Mühendislik İnşaat (MMİ) sektörü uygulama alanında yönetim işlevlerinden Malzeme Yönetimi (MY) kapsamında, bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri (BT) aracılığı ile bilgilerin daha hızlı bir şekilde elde edilmesi ve analizine yönelik araç ve tekniklerin gelişimi, vazgeçilmez unsur haline gelmesine yol açmaktadır. Çalışmada, MMİ sektöründe yer alan Küçük İnşaat Firmalarının uygulamalarım MY'nde malzemenin doğru seçimi ve verimli kullanımını sağlamaya yönelik bilgi teknolojilerinden yararlanan/kullanıcı“Malzeme Yönetimi Bilgi Sistemi”modeli tasarımı amaçlanmaktadır. Küçük inşaat firmalarının belirlenmesi, malzeme yönetimi ilkeleri ve MMİ 'de malzeme yönetimi, bilgi teknolojileri ve Bilgisayar Bütünleşik İnşaat (BBİ) sistemlerinin kullanımı araştırmalarından yararlanılmaktadır. Birinci bölümde, MMİ sektöründe yer alan küçük inşaat firmaları uygulamalarında yönetim kapsamında olan malzeme yönetiminde bilgi teknolojilerinden yeterli düzeyde yararlanılamaması ve bu alanda BT kullanımının önemi vurgulanarak problem tanımlanmakta, tezin amacı, sınırlamaları ve yöntemi belirlenmektedir. İkinci bölüm, malzeme yönetimi ile ilgili kavramsal bilgiler, uygulamada karşılaşılan sorunların malzeme yönetimi ile ilgili kısmının incelenmesi ve önemi, uygulama süreci ve farklılıkları incelenmektedir. Üçüncü bölümde, bilgi teknolojileri kavramları, ve MMİ 'de kullanımı aktarılmaktadır. Temel bilgiler irdelenerek malzeme yönetiminde bilgi teknolojileri, BBİ sistemleri ile birlikte incelenmektedir. Dördüncü bölümde, küçük inşaat firmalarının inşaat uygulamalarında malzeme yönetimi için ihtiyaç duyulan bir bilgi sisteminin tasarımı ve tasarımın uygulanabilmesi için bir yazılım geliştirilmesi aktarılmaktadır. Modelin kullanıcısı olan küçük inşaat firmaları tespiti için“Küçük inşaat fırmaları'nı tespit anketi”yapılarak tanımına girdi alınmaktadır. Tespit edilen firmalarda MMİ uygulamalarında bilgi teknolojileri kullanımına yönelik“Yapım süreci ve bu süreçte bilgisayarın rolü”adlı iki aşamadan oluşan anket çalışması sonuçları ile modelde kullanılacak bilgi teknolojilerine karar verilmiştir. Firmaların malzeme yönetimi için bilgi teknolojileri kullanarak, MMİ sektöründe çalışanların yabancı olmadıkları bir ortamda uygulama yapmaları hedeflenmektedir. Tasarımı ve uygulama, bilgisayar destekli tasarım paket programı ortamında programlama dili kullanılarak ve modüler yapıda geliştirilmiştir. Beşinci bölümde, model örnek olarak anket çalışmasına katılan bir firmanın çalışması seçilmiş ve uygulama aktarılarak çıktıları verilmiştir. MY adımlarında maksimum faydanın edinilmesi beklenmektedir. Son bölümde ise, yapılan değerlendirmeler ile küçük inşaat firmaları için“Bilgisayar Ortamında MYBS Modeli”test edilerek elde edilen sonuçlar ve öneriler sunulmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technology improves with a great speed and interferes positively in all stages of a human life and makes life easier by the usage of computers where the benefits in building design and construction (AEC) fields cannot be disregarded. The quick improvement of equipment and techniques of gathering and analyzing information by the usage of computers and information technologies engenders computers and information technologies (IT) to become the indispensable components in realization of material management (MM), one of the functions within construction management in the sector of AEC. In this study, it is aimed to design a 'material management information system' model using the IT to enable the accurate choice and efficient use of material within the MM during the realization projects of the small construction firms (SCF) of the sector AEC. As the study generated, identification of the SCF, the basic principles of MM and relations with construction projects, the usage of IT and CIC systems researches are utilized. Within the first part; the problem is defined by staging the inefficient utilization of IT within the material management item of management during the realization projects of the SCF of the sector AEC and by emphasizing the importance of usage of them. Also the purpose, the borders and the methodology of the study is determined. In the second part; considering conceptual information about material management, the MM related problems encountered during implementation, implementation process and differences are examined and the importance is stated. Within the third part, IT terms and the usage of them in AEC are conveyed. Considering these main items; IT in material management examined together with CIC systems. Within the fourth part, the design of an information system which will enable to reach needed information to manage material for construction realizations of the small construction firms and the subject of producing a software where it can be used to apply this designed system are considered. With the purpose of determining the small construction firms which are the users of the model, 'small construction firm determining survey' is conducted. Concluding the survey helped to take input for the small construction firm definition. Information technologies which will be used within the model are decided by benefiting the conclusions of the two staged survey where the construction process and the usage of computer during this process are examined. Using computer aided design technology of information technologies for material management, it is aimed to enable a familiar media for the users of AEC sector. The design and realization of this model is developed and tested under the computer aided design package program and the programming language in a modular structure. Within the fifth part; the developed model is tested with a sample project. The project of a firm attended to the survey has selected as a sample and realization is determined. The model applied and outputs are given in this study. It is aimed to achieve the maximum benefit for MM process of building design and construction. In the last part, conclusions and suggestions achieved are presented as generating all the evaluations of the testing the experiment 'Material Management Information System Model in Computer Media' aiming to produce a new material management model for small construction firms. ix