İş hukuku açısından işyeri ve işletmelerde mobbing
In terms of busines law mobbing in workplace and busines
- Tez No: 422640
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 632
Özet
Son yıllarda mobbing davalarının gittikçe artmasına rağmen kabul edilen mobbing da-vaları aynı ölçüde artmamaktadır. Mobbing davalarında kabul edilen tazminat taleplerinin az oluşu mobbingin çok iyi bilinmediğini ve yargılama sırasında ispat edilemediğini göstermektedir. Mahkemeler, mobbing iddiasına bağlı tazminat talepleri karşısında iddia edilen olgunun mobbing olup olmadığını değerlendirmekte, mobbingin unsurları yoksa manevi tazminat taleplerini reddetmektedir. Oysa her mobbing olgusu aynı zamanda kişilik hakkının ihlali anlamına gelmekte ve kişilik hakkının ihlali de manevi tazminatı gerektirmektedir. İddia edilen eylemler mobbing oluşturmasa bile kişilik hakkının ihlali sayılıyorsa manevi tazminata hükmedilmelidir. Manevi tazminatın belirlenmesinde belli ölçütlerin göz önünde bulundurulması zorunludur. Bu nedenle hâkim tazminatı belirlerken takdir hakkını bilinçli şekilde kullanmalı ve hakkaniyete uygun bir karar vermelidir. Mobbing kişilik hakkının ağır şekilde ihlali olduğundan hükmedilecek tazminat miktarı da diğer ihlallere göre daha fazla olmalıdır. Bu tezde mobbing kavramı açıklanmış ve benzer kavramlardan farkı ortaya konulmuştur. Çok sayıda mobbing davası açılmasına ve manevi tazminat istenilmesine rağmen az sayıda davanın kabul edilmesi mobbingin ispatında sorun olduğunu göstermiştir. Tezde ayrıca mobbingle mücadele yolları ve yöntemleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing cases accepted despite the growing mobbing cases are increasing to the same extent in recent years. The limited compensation adopted in case of mobbing that is very well known and can not be proved during the trial shows. The courts, in assessing whether the alleged mobbing cases against compensation claims is connected to the case of mobbing, mobbing elements or rejects the request for compensation. However, each case of mobbing but also a violation of the right people and the violation of personal rights also require compensation. The alleged actions must pecuniary compensation even if considered a violation of the right people mobbing creation. Consideration of specific criteria in the determination of non-pecuniary damage is mandatory. Therefore, judges should use discretion when determining the compensation should be decided on a conscious and equitable. The amount of compensation to be awarded is mobbing of personal rights violations should be more heavily than other violations. In this thesis described the concept of mobbing and it has been demonstrated through similar concept. Despite the opening of a large number of cases of mobbing and to request compensation for the adoption of a small number of cases have shown that the issue of proof of mobbing. In addition to, in this thesis was explained ways and means of combating mobbing.