Mitral rekonstruksiyon cerrahisinin erken ve geç dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early and late-term results of mitral reconstruction surgery
- Tez No: 422639
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Kliniğinde, Ocak 1976-Aralık 1991 tarihleri arasında gerçekleştirilen 262 mitral onarım olgusunun erken ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla hastalar çağrılarak, klinik takip ve tetkikleri ile izlenmiştir. Bulgular: Hastaların %67'si kadın (n:177), %33'ü erkek (n:85), yaş ortalaması 31,2 olarak saptandı. Takip süresi 1189 hasta yılı olup, ortalama 4,54 yıl olarak saptandı. Etiyolojik olarak olguların %74 romatizmal, %14 dejeneratif %8 enfektif endokardit %4 kongenital faktörler sorumlu tutuldu. Cerrahi yöntem olarak 148 olguda Kay anuloplasti, 43 olguda Wooler anuloplasti, 34 olguda Bayazıt-Büzme anuloplasti, ve 31 olguda Carpentier ring, 8 olguda korda-plasti, 2 olguda papiller adele onarımı uygulanmıştır. Erken dönem hastane mortalitesi %4,2 oranında idi. Hastaların %91'inde izlem sağlanabilmiştir. İzlem süresince: %2,3 tromboemboli, %0,5/hasta yılı kanama, %1,5/hasta yılı reoperasyon saptanmıştır. Acturial sürviv 5 yıllık %88 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak; preoperatif ejeksiyon fraksiyonu %55 altında olan olgularda erken mortalite riskinin arttığı saptandı (p0,05) saptandı .
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the early and late results of mitral reconstruction cases performed at our cardiovascular surgery clinic. Method: The patients were invited in order to evaluate the early and long term results of 262 mitral reconstruction cases performed at Cardiovascular Surgery Clinic of Turkiye Yuksek Ihtisas Hospital from January 1976 to December 1991 and tested and evaluated prospectively by echocardiography. Results: 262 cases (67% (n:177) female, 33% (n:85) male, mean age was detected as 31,2. Follow up period is determined as 1189 pts/year and averagely as 4,54 years. Etiologic factors were found to be 74% rheumatic, 14% degenerative, 8% infective endocarditis, 4% congenital factors . As surgical methods, followings were performed: 148 Kay annuloplasty, 43 Wooler annuloplasty , 34 Bayazıt-Büzme annuloplasty, and 31 cases Carpentier ring annuloplasty, 8 chordal-plasty, 2 papillary muscular plasty. Early period hospital mortality rate was 4,2%. Late follow-up could be realized in 91% of patients. During the follow up period, thromboembolic risk was 2,3%; bleeding risk 0,5% pts/ year, reoperation risk was 1,5% pts/ year. Estimated survival rate was found to be 88% at 5 years. Conclusion: It was detected that early mortality risk in cases of which preoperative ejection fraction is below 55% increases.