Non-metastatik prostat kanseri tanılı hastalarda radyoterapi ve cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of results of radiotherapy and surgery in patients diagnosed with non-metastatic prostate cancer
  1. Tez No: 422647
  2. Yazar: LASİF TÜRKER SERDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE CANYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET NON-METASTATİK PROSTAT KANSERİ TANILI HASTALARDA RADYOTERAPİ VE CERRAHİ SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmada non-metastatik prostat kanseri tanılı hastalarda radyoterapi (RT) ve cerrahi tedavilerinin yan etki profili üzerine etkilerinin karşılaştırılması, hasta popülasyonunda genel sağkalım, biyokimyasal nüksüz sağkalım, progresyonsuz sağkalım sonuçlarının ve sağkalımla ilişkili prognostik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi ve Üroloji Kliniğinde Ocak 2011 ve Temmuz 2013 tarihleri arasında histolojik olarak prostat kanseri tanısı alan 88 hastanın 44'üne (%50) radikal prostatektomi (RP), 44'üne (%50) ise RT primer tedavi olarak uygulanmıştır. RT tedavisi 44 hastanın 8'ine (%18,2) 2BRT, 4'üne (%9,1) 3BRT ve 32'sine (%72,7) ise IMRT tekniği ile uygulanmıştır. Cerrahi uygulanan hastaların 10'una (%22,7), RT uygulanan hastalarının ise 43'üne (%97,7) HT tedavisi ek olarak verilmiştir. Bulgular: Medyan yaş 66 (50-84) ve medyan izlem süresi 20,7 (8,7-46,9) aydır. 3 yıllık genel sağkalım, biyokimyasal nüksüz sağkalım (bHSK) ve progresyonsuz sağkalım (PFSK) sırasıyla RT uygulananlarda %92,3, %95 ve %90,7 iken RP uygulananlarda %100, %100 ve %100 olarak bulunmuştur. RT uygulananların daha yüksek PSA, GS, evre ve risk grubuna sahip olmalarına rağmen sağkalımlar açısından RP ile arasında istatistiki fark görülmemiştir. RT uygulananlarda HT'nin 2< yıl kullanılması genel sağkalıma etkili prognostik faktör olarak bulunmuştur (p=0,019).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF RESULTS OF RADIOTHERAPY AND SURGERY IN PATIENTS DIAGNOSED WITH NON-METASTATIC PROSTATE CANCER Purpose: Objectives of this study were to compare the effects of radiotherapy (RT) and surgery on the profile of side effects in patients diagnosed with non-metastatic prostate cancer and to evaluate the results of overall survival, biochemical recurrence-free survival and progression-free survival and the prognostic factors associated with survival in patient population. Materials and methods: Of the 88 patients diagnosed histologically with prostate cancer between January 2011 and July 2013 at Black Sea University Medical Faculty Radiation Oncology and Urology Departments, 44 (50%) underwent radical prostatectomy (RP) and 44 (50%) underwent RT as a primary treatment. Of the 44 patients given RT, 8 (18.2%), 4 (9.1%) and 32 (72.7%) received it by 2BRT, 3BRT and IMRT, respectively. In addition, 10 patients (22.7%) in the surgery group and 43 patients (97.7%) in the RT group were given HT. Results: The median age was 66 (50-84) and the median follow-up time was 21.8 (8.7-152.1) months. In the RT group, 3-year overall survival, biochemical recurrence-free survival (bHSK) and progression-free survival (PFSK) were 92.3%, 95% and 90.7%, respectively. In the RP group, the corresponding results were 100%, 100% and 100%. Although the patients given RT had higher PSA, GS, stage and risk group, there was no significant difference between RT and RP in terms of survival results. In patients having RT, using HT for