Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde KOAH tanılı hastalarda mesleksel ve çevresel maruziyet ile hastalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 422648
  2. Yazar: SİBEL GÜNAY
  3. Danışmanlar: UZMAN CEBRAİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), zararlı toz ve partiküllerin kronik inhalasyonu yanı sıra diğer çevresel ve kişiye bağlı risk faktörlerinin etkisi ile ortaya çıkan, kısmen geri dönüşümlü hava yolu obstrüksiyonu ile seyreden ilerleyici bir hastalıktır. Bu çalışmada, tütün dumanı, mesleksel maruziyetler ve iç ortam hava kirliliği gibi solunumsal maruziyetlerle KOAH ilişkisinin araştırılması ve risk belirleme hesabının yapılması hedeflendi. Çalışmaya Mayıs 2009- Haziran 2010 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları polikliniklerine ve kliniklerine KOAH tanısı ile başvuran hastalardan çalışmaya alınma kriterlerine uygun olan 711 hasta dahil edildi. Kontrol grubu için hastanemiz göğüs hastalıkları polikliniklerine ve kliniklerine KOAH dışında bir hastalık tanısıyla başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 246 olgu alındı. Hastalara sosyodemografik özelliklerinin, çevresel ve mesleksel maruziyet oluşturacak etkenlerin, tütün kullanma alışkanlıkları ve pasif tütün dumanı maruziyetlerinin sorgulandığı anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle dolduruldu. KOAH grubundaki hastaların yaş ortalaması 62.7 ± 10.8 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 64.9 ± 10.9 yıl idi (p>0.05). Kadın/erkek oranı KOAH'lı olgular için 507/204, kontrol grubu için 183/63 idi. KOAH grubundaki olguların ortalama aylık gelir düzeylerinin ve eğitim durumlarının kontrol grubundan istatistiksel anlamlı düzeyde daha düşük olduğu görüldü (sırasıyla p=0.015 ve p=0.002).
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease characterised by progressive air flow limitation with a partial reversibility caused by chronic inhalation of hazardous dusts and particules connected with other environmental and personal risk factors. In this study, we aimed to investigate the relationship with COPD and tobacco smoke, occupational exposures and respiratory exposures such as indoor air pollution and to assess the risk account for this population. For this study, 711 patients admitted to in Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital with a diagnosis of COPD to between May 2009 and June 2010 were included. For the control group, 246 voluteer patients admitted to in-patient and out-patient chest diseases clinics with any diagnosis other than COPD were included. Questionnaire including the questions according to socio-demographic characteristics, environmental and occupational exposures, patterns of tobacco use and passive tobacco smoke exposure of the patiens was filled with face-to-face interview method. The mean age for COPD patients was 62.7 ± 10.8 years and for the control group was 64.9 ± 10.9 years (p> 0.05). Male to female ratio for the COPD group was 507/204 and for control group was 183/63 (p>0.05). The average monthly income levels and educational status of the patients for COPD group was significantly lower than the control group (p = 0.015 and p = 0.002, respectively).