Septum cerrahisi öncesi ve sonrası koku analizi
Scent analysis before and after nasal septum surgery
  1. Tez No: 422668
  2. Yazar: ENGİN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Koku alma en az anlaşılan duyulardan biridir. Nedeni ise olfaktör membranın incelenmesi kolay olmayan burnun derinliklerindeki yerleşimi ve koku duyusunun subjektif olması nedeni ile aşağı grup hayvanlarda deney yapılamamasıdır. Ayrıca diğer bir problem de, koku duyususun bazı aşağı sınıf hayvanlarla karşılaştırıldığında insanda rudimenter kalmış olmasıdır. Bu çalışmadaki amacımız septum deviasyonu olan ve septumplasti endikasyonu konulan hastalarda cerrahi öncesi ve sonrası koku duyusunun karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 15–66 yaş arası aktif enfeksiyon geçirmeyen ve septum deviasyonu tanısı alan 30 kişiye cerrahi operasyon öncesi ve operasyondan üç ay sonrası koku analizi testi uyguladık. Koku testi olarak Sniffin Sticks Koku Testini kullandık. Bu test Eşik Testi (Seviye), Diskriminasyon testi (Ayrım) ve İdentifikasyon testi (Tanımlama) basamaklarından meydana gelmektedir. Eşik testi ve diskriminasyon testinde 48'er adet koku çubuğu varken, identifikasyon testinde toplam 16 koku çubuğu vardır. Hastalarımızı yaş, cinsiyet, kronik rinosinüzit, sigara kullanımı, alerjik rinit, konka hipertrofisi, nazal travma öyküsü, primer nazal cerrahi öyküsü varlığına göre gruplandırdık ve her gruba operasyon öncesi ve sonrası koku testi yaptık.Koku testi uyguladığımız hastaları TDI skoruna göre klinik olarak normosmik, hiposmik ve anosmik olarak ayırdık. Operasyondan önce 5 hastada koku bozukluğu gözlenmezken 25 hastada koku bozukluğu tespit ettik. Operasyondan sonra klnik anlamda kötüleşen hiçbir hastamız yokken operasyon öncesi koku bozukluğu olan 25 hastanın 20'sinde anlamlı klinik düzelme gözledik. Sonuç olarak septum deviasyonu olan hastalarda nazal obstrüksiyona bağlı olarak koku duyusunda azalma gözlenmektedir. Bizim yaptığımız çalışma sonrası septum cerrahisi uygulanan hastalarda koku duyusunda belirgin düzelme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smelling is one of the less understood senses. The reasons are the deep location of olfactory membrane in nasal cavity and subjective nature of the sense of smelling. These cause problems to do animal research. And also an other problem is the rudimenter structure of sense of smelling in human compared with animals. The aim of the study is to compare the levels of smelling in patients with septum deviation who undergo septumplasty. In our study 30 patients at the age of 15 to 66 without having any active sinonasal infection are tested before and 3 months after the surgery. Sniffin sticks test is used as the scent analisys. This test incluedes treshold test, discrimination test and identification test. In the treshold test and the discrimination test 48 sticks for each are used and in the identification test 16 sticks are used. Patients are divided in to groups as age, gender, chronic sinusitis, smoking, allergic rhinitis, concha hipertophia, nasal trauma and history of nasal surgery. Each group is tested before and after the surgery. The patients who were tested with snifiin sticks are grouped by their TDI score as normoosmic, hypoosmic and anosmic. Before the operation in 25 patients loss of smell is detected. After the operation non of the patients' sense of smell get worsened. In 20 patients who had loss of smell showed significant progression in sense of smell. This study shows that septum deviation causes loss of smell by nasal obstruction. In our study patients who undergo septumplasty showed significant progression in sense of smelling.