Kırkayakların (julidae) sindirim borusu ve vücut boşluğunda parazit yaşayan Gregarin'lerin morfolojileri hakkında çalışma
  1. Tez No: 3524
  2. Yazar: HATİCE PEYNİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Tezinize konu olan protist Julus terrestris (Diplopoda) 'in barsak ve vücut“boşluğunda yaşayan Stenophora,juli Gregarin'jdir. Bu. parazit morfolojik açı dan incelenerek, türün ”belirgin karakterleri saptanmaya çalışılmıştır. Gregarinidae ordosu hakkında yapılan araş tırmalara ve özellikle GEUS (1969) 'un Stenophora,juli ile ilgili çalışmasına dayanarak üzerinde çalıştığımız para zit detaylı olarak tanımlanmıştır. Bornova kampüsünden toplanan konak hayvanlar açı larak Stenophora juli hem in vivo hem de in toto olarak gözlenmiştir, in toto gözlemlerinde CHATTON-LOTVFP yönte mine göre %3'lük AgNo^ ile gümüşlenen ve ayrıca Heama- toxylen-Eosin ile boyama yöntemiyle hazırlanan preparat- lar kullanılmıştır. Stenophora.juli Gregarin'i protomerit ve deutome- rit kısımlarından oluşmuştur. Gelişiminde sefalen, genç sporaden, şizigi ve kist evrelerinin bulunduğu görülmüş tür. Sefalen fazda oval şekle sahip olan Gregarin'ler konağın barsak epitel hücrelerine tüm vücudu ile kendini tespit eder. Genç sporadenler boyutça küçük ve küresel şekle yakın bir deutomerite sahiptir. Sporaden fazda iki ayrı şekilden süz edilebilir. Oval şekillilerde protomerit düzgün kenarlı, eliptik olup deutomeritten bir septum ile ayrılmıştır. Deutomeritte yer alan nukleus bir nukleolus içermektedir. Dikdörtgen şekilli sporadenlerde hafif şiş likler taşıyan protomerit deutomerit ile kaynaşmıştır. Oldukça büyük ve dikdörtgen şekilli deutomeritte nukleolu- su belirlenemeyen bir nukleus bulunur. Boyca, oval şekilli lerin 2,29 katı kadar büyüktür. Kavdo-frontal tipteki sizi- gide primit ile satellitin boyları birbirine yakındır. Yuvarlak ve kalın çeperli olan kistler 8 adet sporozoit taşır. Vücut boşluğunda yaşayan Stenophora juli'nin deutomeriti ov-al şekilliden biraz farklıdır.
Özet (Çeviri)
S U M M A. E Y Stenophora,juli (Gregarinida) lives in the body cavity and in the intestine of Julus terrestris (Diplopoda) The samples were studied morphologically and the characteristic features of the species were tried to be determined. The details given in this present investiga tion were mainly based on the works of EEUS (1969) and other previous literature on Gregarinidae. The host animals were collected from the University campus in Bornova. The main objets were studied both in vivo and in toto. The samples were prepared according with CHATT0N-L07TFF method. Stenophora.juli is composed of two parts namely protomerite and deutomerite. Cephalont, adult sporont, sporont, syzygy and cyst stages were determined during its life cycle. Ovoid cephalonts attach them self to the host by infusing through the intestinal epithelial cells, being in contact with its whole body surface. In the sporont stage the animals were small in size and owned a spheric deutomerite. Two different forms were distinguished among all sporonts. The ovoid first group contained a straight-edged protomerite which was seperated from the deutomerite by a septum. Nucleus of the deutomerite contained one nucleolus. In the second group of rectangular-shaped ones the protomerite were found to be combined with the deutomerite. The nucleolus was not observed within the nucleus of the large and rectangular deutomerite. These second samples were measured as 2,29 times as the ovoid ones. Both the primite and satellite were found at almost the same lenght in the caudo-frontal syzygy. The thick- walled and round cyst were found carrying 8 sporozoits. The Stenophora juli which living within the coelem contained a deutomerite different from those of ovoid forms.