Feature modeling and automated analysis for an embedded software product family
Bir gömülü yazılım ailesi için özellik modellemesi ve otomatik analizi
- Tez No: 422708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yazılım üretim bandı mühendisliği bağlamında, özellik modelleri ürün ailelerinde değişkenlik ve ortaklıkları modellemek için kullanılmaktadır. Bu tez, ticari bir televizyon sistemi ürün ailesi için basit bir özellik modeli sunar. Bu çalışma üç aşamadan oluşur. İlk olarak, ürün ailesinin gereksinimlerinin analizine dayanan bir özellik modeli oluşturulur. Oluşturulan model, özellik sözlüğü ile desteklenir. Model editörü olarak FeatureIDE kullanılır. Ek özellikler kullanılarak, FeatureIDE'de desteklenmeyen öznitelikleri, basit özellik modelinde gösterilir. İkinci olarak, bu amaca özel geliştirilen bir çözümleyici ile XML formatındaki özellik modeli, analiz aracının şemasına dönüştürülür. Üçüncü olarak, model tanınmış analiz işlemleri üzerinden analiz edilir. Analiz aracı olarak FAMA kullanılır. Performans sonuçları elde edilir. Son olarak, bütün çalışma sonucunda öğrenilen deneyimler tartışılır.
Özet (Çeviri)
In the context of software product line engineering, feature models are used for modeling variability and commonality in product families. This thesis presents a basic feature model for a commercial television set product family. This work consists of three stages. First, a feature model is constructed, based on the analysis of the product family requirements. The constructed model is supplemented with a feature glossary. FeatureIDE is used as the model editor. Feature attributes, not supported by FeatureIDE, are represented in the basic feature model by using additional features. Second, the feature model in XML format is converted into the schema of the analysis tool, using a custom parser developed for this purpose. Third, the model is analyzed by well-known analysis operations. FAMA is used as the analysis tool. Performance results are obtained. Finally, lessons learned from the whole effort are discussed.