Hematoloji kliniğinde 2004-2008 yılları arasında takip edilen akut lösemili hastaların demografik özellikleri ve tedavi süresince görülen komplikasyonları
The demographic features and treatment complications of acute leukemi̇a pati̇ents followed by hematology clinic between 2004-2008
- Tez No: 422709
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hastanemiz hematoloji kliniğinde 2004 yılından sonra tanı alıp takip edilen akut lösemili hastaların retrospektif olarak epidemiyolojik ,klinik ve laboratuar özelliklerin saptanması ve kemoterapi aldıkları süre içinde endokrinolojik, nefrolojik, gastrointestinal, kardiyak, infeksiyöz, hematolojik, nörolojik, alerjik ve diğer sistem komplikasyonların incelenmesi planlanarak, hematoloji kliniklerinde tedavi verilecek ve takip edilecek lösemili hastalara yaklaşımda katkıda bulunmak amaçlandı. Yöntem:Çalışmaya Dr Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Kadın Doğum Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniğinde 01.01.2004 - 31.12.2008 tarihleri arasında akut lösemi tanısıyla takip edilen 97 hasta dâhil edildi. Hastaların yaş ve cinsiyetleri, geldikleri bölge, başvuru anındaki yakınmaları, özgeçmiş ve soy geçmiş özellikleri, başvuru anındaki fizik muayene bulguları, tam kan sayımları, tam biyokimya tetkikleri, tam idrar tetkikleri, hepatit paneli, kemik iliği aspirasyon incelemesi, sitogenetik incelemesi, immun fenotiplendirmesi, beyin omurilik sıvı incelemesi, posterior-anterior akciğer grafisi, tüm kemik grafisi, abdominal ultrasonografi ve ekokardiyografi bulguları kaydedilerek demografik özellikleri saptandı. Ayrıca induksiyon tedavisini bitiren ve / ve ya tedavi başladıktan sonra kaybedilen 94 hasta da, kemoterapi aldıkları süre içerisindeki gastrointestinal, kardiyak, infeksiyöz, nefrolojik, hematolojik, nörolojik, endokrinolojik, alerjik ve diğer sistem komplikasyonlar yönünden değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 71,9 ay + 5 ay olup, 2-201 ay arasında değişmekte idi. Olguların %64.9'u erkek, %35.1'i kız cinsiyet idi. Olguların %84.5'i ALL, %15.5'i AML idi. ALL'li hastaların %76.8'i B-prekursör, %14.6'si T-hücreli lösemi idi. Olgularda en sık saptanan başvuru yakınması %63.9 ile ateş ve %57.7 ile halsizlik idi. Olgularda en sık saptanan fizik muayene bulgusu %77,3 ile hepatomegali ve %68 ile solukluk idi. Olguların %53.6'sında başvuru anındaki hemoglobin değeri 50.000 /mm3, %49.5'unda trombosit değeri
Özet (Çeviri)
Aim:Our aim was to analyze the acute leukemia patients diagnosed after 2004 retrospectively.their epidemiological,clinical and laboratuar features were determined and within that time period who were treated with chemotherapy, their endocrinological, nephrological, gastrointestinal, cardiac, infectious, hematological, neurological,allergic and other systemic complications were analyzed in order to contribute to theropeutic approsches of of such patients. Methods: A total of 97 patients, who were diagnosed with acute leukemia,were recruited to our study between 01.01.2004-31.12.2008 from the department of Hematology of Dr.Sami Ulus Children and Woman's health education and research hospital.Their age,gender,living region,complaints at the time of diagnose,their past medical and famialy history,physical finding at the time of diagnose,laboratuary anylases results including complete blood count with diffe..blood chemistry,urinalysis,hepatits serology,bone marrow (BM) aspiration,peripheral smear,cytogenetic analysis of BM and immunophenotyping were performed.Additionally their cerobrospinal fluid,lung roentgenogram,bone scans,abdominal ultrasonography,echocardiography results were analyzed. 94 of the patients were assesed in terms of their endocrinological, nephrological, gastrointestinal, cardiac, infectious, hematological, neurological, allergic and other systemic complications. Results: mean age of the cases was 71,9 months +5 and age interval was 2-201 months.%64,9 of the cases were male and %35,1 of them were female.%84,5 of the subjects suffered from ALL and %15,5 of them suffered from AML.For the ALL cases, %76,8 of them were diagnosed with B precursor leukemia,%14,6 of them were diagnosed with T cell leukemia.The most common manifestations at the time of diagnose were fewer with a %63,9 ratio , and fatigue with a %57,7 ratio.the most common physical findings were hepatomegaly w,ith a %77,3 ratio and pallor with a %68 ratio.,%53,6 of the cases had hemoglobin level below 8 gr/dl.%24 of the cases had WBC>50.000 mm/3, %49,5 had platelet count