Learning-based analysis of pull request–issue alignment with large language models
Büyük dil modelleri ile pull request–ıssue hizalamasının öğrenme tabanlı analizi
- Tez No: 1011569
- Danışmanlar: DOÇ. ERAY TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yazılım geliştirme süreçlerinde Pull Request (PR) ile ilişkili issue kayıtları arasındaki doğru hizalanma, izlenebilirliğin korunması ve kod kalitesinin sürdürülmesi açısından kritik öneme sahiptir. PR–issue uyumsuzlukları, izlenebilirliğin azalmasına, hata yerelleştirmenin zorlaşmasına ve bakım maliyetlerinin artmasına yol açabilmektedir. Bu tez, ince ayar (fine-tuning) uygulanmış büyük dil modellerini (LLM) çoklu hizalanma kategorileri üzerinde kullanarak otomatik PR–issue hizalanma sınıflandırmasını geliştirmeyi, PR–issue alanlarının model tahminleri üzerindeki etkilerini yorumlanabilirlik analizi yoluyla incelemeyi ve LLM tabanlı PR–issue hizalanma analizinin gerçek dünya kod inceleme iş akışlarına nasıl entegre edilebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Önerilen yöntem; veri kümesi hazırlama, LLM ince ayarı, yorumlanabilirlik analizi ve sistem gerçekleştiriminden oluşmaktadır. Mevcut bir veri kümesi genişletilmiş ve sınıf dengesizliğini gidermek amacıyla veri artırma teknikleri uygulanmıştır. Ardından GPT-4o modeli talimat tabanlı ince ayar yöntemiyle eğitilmiş; CodeLlama-7B, CodeQwen1.5-7B, StableCode-3B, CodeGemma-7B ve DeepSeek-Coder-6.7B gibi açık kaynaklı LLM'ler ise sınıflandırmaya özgü model başlıkları eklenerek ince ayarlanmıştır. Buna ek olarak, en yüksek performansı gösteren açık kaynaklı LLM'in tahminlerinde PR–issue alanlarının etkisini incelemek amacıyla Shapley Additive Explanations (SHAP) yöntemi kullanılarak yorumlanabilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Modelleme yaklaşımına ek olarak, bu tez gerçek yazılım geliştirme iş akışlarına entegre edilmiş LLM tabanlı bir PR–issue hizalanma aracının tasarımını ve gerçekleştirimini sunmaktadır. Araç, Bitbucket ve Jira üzerine bir eklenti olarak uygulanmış olup, PR güncellemeleri sırasında PR–issue çiftlerini otomatik olarak analiz etmekte, hizalanma tahminlerini doğrudan PR arayüzünde raporlamakta ve geliştiricilerin otomatik kararları açık bir etiket ve açıklama ile geçersiz kılmasına olanak tanımaktadır. İzlenebilirliği ve sonradan analiz edilebilirliği desteklemek amacıyla model tahminleri, geliştirici geçersiz kılmaları ve ilgili PR–issue artifaktları (kod farkları dahil) commit-bağlamlı olarak kalıcı biçimde saklanmaktadır. Deneysel sonuçlar, ince ayarlanmış LLM'lerin temel modellere kıyasla daha yüksek performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Modeller, ortalama doğruluk (accuracy) ölçütünde \%6.16 ve F1-macro ölçütünde \%14.53 oranında iyileşme sağlamıştır. CodeLlama-7B, tüm değerlendirme metriklerinde tutarlı performans sergileyerek en iyi performans gösteren ince ayarlı model olmuştur. Yorumlanabilirlik analizi ise kod farklarının, issue gövdesi ve PR gövdesi içerikleriyle birlikte hizalanma tahminleri üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Genel olarak bulgular, ince ayarın PR–issue hizalanma sınıflandırmasını önemli ölçüde geliştirdiğini ve yorumlanabilirlik analizinin hizalanma kararlarını etkileyen veri özelliklerine dair uygulanabilir içgörüler sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, gerçekleştirilen PR–issue hizalanma aracı, LLM tabanlı hizalanma analizinin pratik kod inceleme iş akışlarına entegre edilebileceğini ve yazılım mühendisliğinde izlenebilirlik, şeffaflık ve karar verme süreçlerini destekleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Accurate alignment between pull requests (PRs) and corresponding issues is crucial for efficient software development and maintaining code quality, as misalignments can lead to reduced traceability, hindered defect localization, and decreased maintainability. This thesis aims to improve automated PR–issue alignment classification by leveraging fine-tuned large language models (LLMs) across multiple alignment categories, to investigate the effects of PR–issue fields on model predictions through interpretability analysis, and to demonstrate how LLM-based PR–issue alignment analysis can be integrated into a real-world code review workflow. The proposed methodology consists of dataset preparation, LLM fine-tuning, interpretability analysis, and system implementation. An existing dataset is extended and data augmentation techniques are applied to address class imbalance. Subsequently, GPT-4o is fine-tuned via instruction tuning, and several open-source LLMs—including CodeLlama-7B, CodeQwen1.5-7B, StableCode-3B, CodeGemma-7B, and DeepSeek-Coder-6.7B—are fine-tuned using classification-specific model heads. In addition, interpretability analysis using Shapley Additive Explanations (SHAP) is conducted to examine the influence of PR–issue fields on the predictions of the best-performing open-source LLM. In addition to the modeling approach, this thesis presents the design and implementation of an LLM-based PR–issue alignment tool integrated into real-world software development workflows. The tool is implemented as an extension to Bitbucket and Jira: it automatically analyzes PR–issue pairs upon pull request updates, reports alignment predictions directly within pull request interfaces, and allows developers to override automated decisions with an explicit label and explanation. To support traceability and post-hoc analysis, the tool persistently stores model predictions, developer overrides, and the corresponding PR–issue artifacts (including the code diff) in a commit-scoped manner. Experimental results show that fine-tuned LLMs outperform baseline models, achieving average improvements of 6.16\% in accuracy and 14.53\% in F1-macro. CodeLlama-7B emerges as the best-performing fine-tuned LLM overall, demonstrating consistent performance across evaluation metrics. Interpretability analysis further reveals that code diffs, together with issue body and PR body contents, exert the greatest influence on alignment predictions. Overall, the findings demonstrate that fine-tuning substantially enhances PR–issue alignment classification while interpretability analysis provides actionable insights into the dataset features driving alignment decisions. Moreover, the implemented PR–issue alignment tool shows that LLM-based alignment analysis can be embedded into practical review workflows, supporting improved traceability, transparency, and decision-making in software engineering.