Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında egfr mutasyon durumu ile klinikopatolojik özelliklerin korelasyonu
Relationship of epidermal growth factor receptor gene mutations, clinicopathologic features in patients with non-small cell lung cancer
- Tez No: 422707
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZETKüçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri hastalarında EGFR mutasyon durumu ile klinikopatolojik özelliklerin korelasyonuGiriş ve Amaç: Bu araştırmada KHDAK hastalarında EGFR ekzon 18, 19, 20, 21 ekzon mutasyonu analizi ile klinikopatolojik özellikleri ve prognozun kıyaslanması amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntem: EGFR ekzon 18,19,20 ve 21 mutasyonları parafin boyalı tümör dokuları PCR ile amplifiye edildi ve ardından direk sekansiyel 4 spesmen incelenmiştir. EGFR mutasyon durumu ile klinikopatolojik özellikleri ve prognozu analiz edilmiştir.Sonuçlar: 48 hastadan 18 hastada (%42.6) EGFR mutasyonu saptanmıştır. 9 hastada ekzon 20 mutasyonu, 7 hastada ekzon 19 mutasyonu, 2 hastada ekzon 21 mutasyonu saptanmıştır. EGFR mutasyonu kadınlarda (%71.4, 5/7) erkeklerden(%31.7, 13/41) daha sık saptanmıştır(p=0,086). Sigara içmeyenlerde (100%, 5/5), sigara içenlerde (30.2%, 13/43), EGFR mutasyonu saptanmıştır ve sigara öyküsü ile negatif korelasyon saptanmıştır(p=0.005). EGFR mutasyonu adenokarsinom (40.6%, 13/32) diğer histolojik tiplerden (31.3%, 5/16). daha sık saptanmıştır(p=0,527). EGFR mutasyonu olan hastalar wild tip olanlardan daha iyi survi gösterir (p=0.08). EGFR mutasyonu ile metastatik bölgeler arasında ilişki saptanmamıştır.Tartışma: EGFR mutasyonu kadın, sigara içmeyenlerde ve adenokarsinom histolojisinde daha sıktır. EGFR mutasyonu olan hastalar iyi prognoza sahiptir. Sonuçta seçilmiş hastalarda anti-EGFR hedefleyen tedaviler kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYRelationship of Epidermal Growth Factor Receptor gene mutations, clinicopathologic features in patients with non-small cell lung cancer.OBJECTIVE: To investigate epidermal growth factor receptor (EGFR) gene mutations in exons 18, 19, 20 and 21 of patients with non-small cell lung cancer (NSCLC) and to analyze the relationship of EGFR mutations with clinicopathological features and prognosis.METHODS: The EGFR gene exons 18,19, 20 and 21 of paraffin-embedded tumor tissue were amplified by PCR, followed by direct sequencing in 48 specimens of NSCLC. The relationship of EGFR gene mutations in NSCLC with clinicopathological features and prognosis were analyzed.RESULTS: EGFR mutations were detected in 18 of 48 (42.6%) patients with NSCLC. There were 9 cases of the mutations in exon 20, 7 cases of the mutations in exon 19 and 2 cases of the mutations in exon 21. Mutations were more frequently observed in women (71.4%, 5/7) than in men (31.7%, 13/41) (p=0.086). Non-smokers (100%, 5/5) than smokers (30.2%, 13/43), there was negative correlation of EGFR mutations with smoking status (p=0.005). EGFR mutations were more frequently observed in adenocarcinomas (40.6%, 13/32) than in other types (31.3%, 5/16) (p=0.527). The patients with EGFR mutations had better survival than those with wild-type EGFR (p=0.08). There was no association of EGFR mutations with metastatic spread.CONCLUSIONS: EGFR mutations occur frequently in females, non-smokers and adenocarcinomas. The patients with EGFR mutations have better prognosis. The results may offer a practical approach to select the patients who may benefit from anti-EGFR target therapy.