Deneysel akut pankreatit modelinde trimetazidine'in mortaliteye etkisi
The mortality effect of trimetazidine in the experimental acute pancreatitis model
  1. Tez No: 422745
  2. Yazar: HAKAN ERGÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Akut Pankreatit morbidité ve mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Fizyopatogenezi henüz net olarak aydınlatılmamıştır. Ancak pankreatit'te sonuçta vasküler harabiyetle birlikte intenstisyel ödem, kanama ve pankreas ile çevre dokularda yağ nekrozu gelişmektedir. Trimetazidine, antiiskemik, antioksidan ve kardiyoprotektif bir ajandır. Bu çalışmanın amacı, trimetazidine'nin akut pankreatit üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır.Materyal-Metot: Çalışmada; ağırlıkları 180-220gr arasında, Spraque-dawleycinsi 43 adet dişi rat 4 gruba bölündü. Grup1 yani sham (n=6)'a laparatomi yapılıp, intraperitoneal%0,9 NaCl enjeksiyonu yapıldı. Grup2 kontrol grubu(n=6) olup işlem yapılmamış grup, Grup3 yani pankreatit grup (n=16)'a Na-taurokolat verilerek akut pankreatit oluşturuldu. Grup4(n=15) ise pankreatit+Trimetazidine verilen gruptu. Grup 3 (n=16)' e akut pankreatit oluşturulduktan 30 dakika 24,48 saat sonra trimetazidine 10 mg/kg/gün olacak şekilde üç eşit doz halinde orogastrik olarak verildi. Tüm ratların 72 saat sonra genel anestezi altında karınları açılarak pankreas dokuları çıkarılıp, histopatolojik inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pancreatitis has a high morbidty and mortality. Its physiopathogenesis has not been enlightened absolutely, acute pancreatitis; interstitiel edema, hemorrhage and lipid necrosis has been developed in pancreas and adjacent tissues with vascular damage.Trimetazidine is a antiischemic, antioxidant and cardiprotective agent. This study aims to investigate trimetazidines effects on the acute pancreatitis.Materials-Methods:In this study, three aqual groups are formed with 43 female Spraque-dawley type rats weighed between 180-200 gr. %0.9 NaCl is injected intraperitoneally to the group 1 sham (n=6). Group 2 (n=6) is control. Acute pancreatitis is formed in group 3 ( n=16) via injection of Na-taurokolat. Group 4 (n=15) is pancreatitis and treatment. In group 3(n=16) 30 minutes,24,72 hours after formation of acute pancreatitis trimetazidine 10 mg/kg/day in three equal doses by orogastric way. In all groups, the rats have been laparatomised 72 hours later under general anesthesia and pancreas tissues has been extracted and studied histopathologically.