Garp linyitleri işletmesi torbalama tesisi otomasyonunun işletme verimliliğine etkisi
Effect of automation of packaging plant of garp lignite enterprise on operational productivity
- Tez No: 422746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hızla gelişen teknoloji neticesinde otomasyondaki ilerlemeler, hem üretimde hem de işgücünün yapısında çok yönlü değişikliklere yol açmıştır. Üretimi artırmanın, verimliliği çoğaltmanın kaynağı olarak gösterilebilecek otomasyonun, üretimde sağladığı faydalar arasında; yüksek performans, düşük işletme maliyeti, yer ve makinelerin daha verimli kullanımı, organizasyon kolaylığı, hatasız-kaliteli ve aynı standartlarda ürün üretimi, iş güvenliği gibi parametreler sayılabilmektedir. Ülke ekonomisine doğrudan yaptığı katkılar, imalat sektörüne sağladığı girdiler nedeniyle büyük öneme sahip olan madencilik sektörünün de birçok alanında geliştirilen otomasyonlar ile emniyetli, ekonomik ve verimli üretim gerçekleştirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında Garp Linyitleri İşletmesi torbalama tesisinin tam otomatik sisteme dönüştürülmesi neticesinde işletme verimliliğindeki değişim incelenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre torbalama tesisinin, tam otomatik sisteme çevrilmesi ile verimlilik değerinde %20?lik bir artış olacağı tespit edilmiştir. Kullanılan enerji miktarlarındaki, çalıştırılan işçi sayılarındaki ve üretim kayıplarındaki azalmalar dikkate alındığında işletme verimliliğinde de artış olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly evolving advances in automation technology have led to multi-faceted changes both in production and in the structure of labor. Regarded as the source of increase in production and productivity, automation brings about several benefits such as higher performance, low operating cost, more efficient use of machines and space, ease of organization, error-free and quality production in the same standards, and labor safety. By means of automations developed in many areas of mining industry, which provides direct contribution to a country's economy and inputs to the manufacturing sector, safe, economical and efficient production can be realized in mining industry. Using the Malmquist index total factor productivity, this thesis study investigated the change in operational productivity of Garp Lignite Enterprise as a result of the conversion of the packaging plant into fully automated system. The results indicated that the productivity score would increase by 20% due to the conversion of the existing packaging system into fully automated system. The operational productivity is also expected increase considering the reductions in the amount of energy used, the number of workers employed and the number of production losses.