Türkiye'de yükseköğretimin finansmanındaki dönüşümün zamansal ve politik analizi
Temporal and political analysis of the conversion of higher education financing
- Tez No: 422749
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yükseköğretimin finansmanında yeni liberal politikalar bağlamında yaşanan değişimin/dönüşümün yükseköğretim sisteminde yarattığı etkileri, yükseköğretimin finansmanında 1938'li yıllardan 1980'li yıllara ve 1980'li yıllardan günümüze kaynak kullanımında nasıl bir değişim yaşandığını, üniversite harcama miktarlarının zamansal değişiminden ve üniversite yöneticilerinin görüş ve düşüncelerinden yola çıkılarak ortaya konmasıdır. Araştırma kapsamında görüşme yapılan üniversite yöneticilerinin (Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan, Dekan Yardımcısı) Türkiye'de yükseköğretimin finansmanı konusunda üniversiteleri/fakülteleri bağlamında yaşadıkları deneyimler, finansman konusunda temel yaklaşımları, finansmana bağlı diğer konularla ilgili görüş ve düşünceleri, Türkiye'de son zamanlarda finansman konusunda yaşanan değişime ilişkin görüş ve düşünceleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Türkiye'de yeni liberal politikaların etkili olduğu 1980'li yılların öncesi ve sonrasında üniversite harcamalarındaki değişim 1938-1980 ve 1981-2012 yılları arasındaki üniversite toplam harcama miktarları karşılaştırılarak bu iki dönem arasındaki farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada üniversite harcamaları nicel analiz ile tarama modeli kullanılarak betimlenmiştir. Bunun yanında 26 üniversite yöneticisi ile 2013-2014 öğretim yılında görüşme yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmada nicel ve nitel araştırma yaklaşımı birlikte kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de 1938-1980 yılları arasında yükseköğretime yapılan harcama miktarındaki artışın 1980-2012 yılları arasına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. 1938-1980 yılları arasında yükseköğretime yapılan toplam harcamaların yıllık ortalama % 12,3 arttığı, buna karşılık 1980-2012 yılları arasında da bu oranın % 6,6 olduğu göz önüne alındığında Türkiye'de 1980'li yıllardan sonra yükseköğretime ayrılan paylarda önemli miktarlarda kısıntıya gidildiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, is to present the effects of change/conversion of higher education financing in Turkey in context of neo liberal policies, on higher education system, how the resource usage for higher education financing changed starting from 1938's till 1980's and from 1980's till today by taking temporal changes in university expense amounts and opinions of university administrators into account. Under the scope of the research, the experiences of university administrators with whom interviews were made (rector, deputy rector, dean, deputy dean) related with higher education financing in context of their universities/faculties, their basic approaches related with financing, their opinions related with other subjects depending on financing and their opinions about the recent change in financing faced in Turkey, were presented. In line with these aims, the change in university expenses before and after 1980's when the new liberal policies were effective were determined by comparing the total university expense amounts in 1938-1980 and 1981-2012 periods. In the research, university expenses were determined by using scanning with qualitative analysis. Apart from that interviews were made with 26 university students in 2013-2014 academic year. In this context, qualitative and quantitative research approaches were used together in the study. According to the findings obtained in the research it was determined that the increase in expense amount for higher education between 1938 and 1980 was higher compared to the increase between 1980 and 2012. Considering that the total expenses made for higher education increased by 12.3% between 1938 and 1980 while this amount increased only by 6.6% between 1980 and 2012, it is understood that important limitations were applied related with shares spared for higher education in Turkey after 1980's.