Serebral venöz trombozların klinik, etiyolojik ve topografik tutulum açısından değerlendirilmesi
Clinical,etiologicalandtopographic evaluation of cerebral venous thrombosis
- Tez No: 422781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ:Serebral sinüslerin ve venlerin trombozu serebral vasküler hastalıklar arasında az görülen bir formdur. Tüm serebrovasküler hastalık vakalarının % 0,5' ini oluşturmaktadır ve milyonda 5 kişide gözlenmektedir. Hem intrakranial hem de ekstrakranial birçok neden SVT' ye yol açabilir ya da zemin hazırlayabilir. Tüm araştırmalara rağmen % 20-25 hastada neden saptanamamaktadır. Serebral ven trombozu, günümüzdeki tanı araçları sayesinde hafif veya ağır seyredebilen çok çeşitli klinik tablolarla karşımıza çıkabilir ve sanıldığından daha sık görülür. Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme, Manyetik Rezonans Venografi ve bilgisayarlı tomografi venografi gibi non invaziv ve yüksek duyarlılığı olan tanı yöntemlerinin yaygın kullanımı SVT konusundaki bilgilerimizi değiştirmiştir. Çalışmamızda kliniğimizde izlenen sinüs ven trombozlu hastaların klinik bulguları, etiyolojik nedenleri, nörogörüntüleme tetkikleri sonucunda saptanan tromboz lokalizasyonu ve kliniğimizde yatarken almış oldukları tedavilerin incelenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD:Çalışmamızda Sinüs Ven Trombozu tanısı ile yatarak takip edilen 18-80 yaş aralığında 44 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, başvuru süresi, başlangıç semptomları, nörolojik muayene bulguları, kliniğimize ilk başvuru sırasındaki Glaskow Koma Skala (GKS) değerleri, , etiyolojide yer alabilecek durumlar ve hastalıklar, BT, BTV, MRG, MRV, konvansiyonel anjiyografi gibi nöroradyolojik incelemelerindeki topografik tutulum alanları ve yatarken kullandıkları medikal tedavileri incelenmiştir. SONUÇLAR:Çalışmamıza SVT tanısı almış 26 kadın,18 erkek olmak üzere toplam 44 hasta dahil edildi. Başvuru sürelerine göre hastaların % 47,7 (21 hasta) 'sinin subakut dönemde başvurduğu gözlendi. Baş ağrısı %90,9 oranında en sık başvuru semptomu iken, bulantı kusma (% 68,2 ) ve papilödem (% 54,5) diğer sık saptanan semptomlardı.Nöbet saptanan 17 olgunun tamamında multiple ven ve/veya sinüs tutulumu mevcuttu. Etiyolojide trombofili (%54,5), gebelik- postpartum dönem (% 18,8), OKS kullanımı (% 15,9) en sık saptanan nedenlerdi. Herediter trombofili varlığı 44 hastanın 24' ünde (%54,5) gösterildi. MTHFR C667T mutasyonu en sık saptanan trombofili nedeniydi..Çalışmaya dahil edilen 44 hastanın MRG ve/veya MRV sonuçları birlikte değerlendirilerek hastalarda trombozun lokalizasyonu tanımlandı. Hastaların 41 tanesinde (%93,2) birden çok sinüs tutulumu gözlenirken 3 hastada tek sinüste tutulum saptandı. Sinüslerin tutulum oranına bakıldığında ise sıklık sırasına göre transvers sinüs % 86,4 (38 hasta), sigmoid sinüs % 77,3 (34 hasta), süperior sagittal sinüs % 52,3 (23 hasta) oranında en sık tutulan venöz yapılardı. TARTIŞMA:Serebral sinüs ven trombozu çok çeşitli nörolojik tablolarla ortaya çıkabilen, fokal nörolojik bulgusu olmayan hastalarda tanının atlanma olasılığı yüksek olan bir hastalıktır. Yeni başlayan veya karakter değiştiren baş ağrısı ve fokal nörolojik bulguları olan hastalarda SVT ön tanısı akla gelmeli ve hızlı bir şekilde radyolojik araştırmalar yapılmalı ve tedavisine başlanmalıdır. SVT' ye sebep olan ve tedavi edildiğinde prognozu değiştiren birçok etiyolojik faktör bulunduğu için detaylı araştırma yapılmalıdır. Sonuç olarak erken tedavi, ölüm ve ağır dizabilite riskini azaltabildiğinden, erken tanı çok önem taşımaktadır. Dünya genelinde SVT epidemiyolojisine yönelik yapılan çok sayıdaki çalışmaya rağmen ülkemizde epidemiyolojik çalışmalar az sayıdadır. Çalışmamız nispeten fazla sayıdaki olguyu kapsaması açısından önemlidir. Anahtar Kelime:Sinüs ven trombozu, etiyoloji, topografi
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE:Sinovenousthrombosis (SVT) is an uncommon form of serebrovasculardisease. Itmakesup 0,5 % of serebrovasculardiseaseanditsincidence is 5 in onemillonpeople. Lots of extraandintracranialcauses can be seen. Despiteallinvestigationsrealcausecould not be found in around % 25 of cases. It can be represented in verydifferentforms. Itcould be in a benign form orveryheavycliniccould be seen. Computedtomography, magneticresonancevenography, computedtomographyvenographyarenonivasivemethodsthathavehighresolutionchangedourknowladgeabout SVT. Inourpaper, patientswith SVT areresearched. Theirclinicpresentations, etiologicfactors, thrombosislocationsandtheirtreatmentsarediscussed. MATERİALS AND METHODS:44 patientsareresearchedrespectivelythathospitalized in ourclinic. Theirageswerebetween 18 and 80. Patients' ages, admission time, presentationsymptoms, neurologicalfindings, Glaskow ComaScores at admission time, underlyingetiologiesanddiseases, thrombosislocations on CT, CT venography, MRI, MR venographyandtheirtreatmentsduringhospitalizationwererespectivelyreviewed. RESULTS:A total of 44 patientswereenrolledtoourstudyincluding 26 womenand 18 men werediagnosedwith SVT. Accordingtotheapplicationperiod, Itwasobservedthat% 47,7 of patients (21 patient) applied in thesubacute time period. Whiletheheadachewith a rate of % 90,9 is themostcommonpresentingsymptom, nauseaandvomiting (% 68,2) andpapilledema (% 54,5) wereotherfrequentsymptoms. Therewere multipl venousand/orsinusinvolvement in all 17 casesdetectedseizures. İn etiology, trombophilia(% 54,5), pregnancy-postpartum period(% 18,8) , using OCD (% 15,9) werethemostfrequentcause. The presence of hereditarythrombophiliawereshown in 24 of 44 patients (% 54,5). MTHFR C667T mutationwasthemostfrequentcause of thrombophilia. İt definedthelocalization of thrombosiswithevaluatingtogether MRI and / or MRV results of 44 patientswereincluded in thestudy. Three patients had onesinusinvolvementwhilemultiplesinusinvolvementwasobserved in 41 of patients (% 93,2). Whenlooking at the rate of theinvolvement of sinuses, accordingtotheorder of frequency, withthe rate of transversesinus % 86,4 (38 patients) , sigmoid sinus % 77,3 (34 patients), superior sagittal sinus % 52,3 (23 patients) werethemostfrequentlyvenousstructuresinvolved. DİSCUSSİON:SVT can be presented in a lot of clinicalfindings. Ifthere is nofocalneurologicfinding, it is easytomisdiagnose. Innewheadachesandheadachesthatchangedcharacterwithneurologicfindings; SVT shouldcometomind. Neuroradiologicexaminationsshould be donefast. Earlydiagnosisandtreatment is importantbecausemortalityanddiasbility can be prevented. Inworldthere is a lot of epidemiologicstudies but in ourcountrythistopic has not studiedmuch. Ourstudy is importantbecause of number of patients. KeyWords:Sinovenousthrombosis, etiology, topography