Allerjik rinitli hastalarda düzenleyici t hücrelerin rolü, nazal lavaj sıvısı ve serumda ıl-10, ıl-17 ve neopterin düzeyleriyle korelasyonu
Role of regulatory t cells in allergic rhinitis, and it's correlation with nasal lavage fluid and serum il-10, il-17 and neopterin levels
  1. Tez No: 422798
  2. Yazar: KADRİYE ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. METE KAAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Allerjik rinit toplumda oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli ölçüde azaltan, çevresel ve genetik faktörlere dayanan multifaktöriyel kronik bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı CD4+ CD25+Foxp3+ düzenleyici T hücrelerin allerjik rinitteki rolü ve serum ve nazal lavaj sıvısında IL-10, IL-17 ve neopterin düzeyleriyle korelasyonunu araştırmaktır. ARIA sınıflamasına göre orta ve ağır allerjik rinit hastası olan 38 allerjik rinitli hasta ve 36 kontrol grubu çalışmamıza dahil edildi. Hastalarda flow sitometri cihazı ile CD4+ CD25+ Foxp3+ oranları, ELİSA ile serum ve nazal lavaj sıvısı IL-10, IL-17 düzeylerine, HPLC yöntemi ile serum ve nazal lavaj neopterin düzeylerine bakıldı. Allerjik hastalıkların patogenezinde T helper 2 hücreleri majör rol oynamaktadır. IL-17, CD4+ T hücrelerinin Th17 alt grubundan salgılanan bir sitokindir. Allerjik rinitte yapılan sınırlı sayıda çalışmada serumda IL17'nin yüksek olduğu ve IL17 üreten CD4+ T hücrelerinin arttığı gösterilmiştir. IL-10, monositler, T, B hücreleri, makrofajlar, dendritik hücreler ve mast hücreleri tarafından üretilen inhibitör bir sitokindir. Allerjik reaksiyonları baskılar ve patojenlere aşırı yanıtların önlenmesinde önemlidir. Allerjen immünoterapisinden sonra IL-10 üreten T hücrelerinin sayısının arttığı ve immün toleransta etkin rol oynadığı belirlenmiştir. Bu çalışmada nazal IL-10 düzeyinin düşük olması literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu bulunmuş, IL-10 üreten hücrelerin patogenezde ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini göstermiştir. Serumda IL-17 düzeyinde kontrollere göre belirgin artış saptanmadı. Ayrıca allerjik rinitli hastalarda serum IL-17 düzeyinin yüksek, nazal düzeyinde fark olmaması; nazal IL-10 düşüklüğü ve serum düzeyinde fark olmaması allerjik inflamasyonu başlatan faktörlerin sistemik olduğunu ve inhibisyonunun lokal olarak meydana geldiğini göstermektedir. Çalışmamızda allerjik rinitli hastalarda CD4+ CD25+ Foxp3+ T (Treg, düzenleyici T) hücrelerinde kontrol ile fark saptanmadı. Treg hücreleri, allerjenlere cevapta Th2 hücrelerin uyarılması ve sitokin salınımının önlenmesi ile immün toleransın sürdürülmesinde görevlidir. Periferik kanda Treg düzeyinde ve serumda IL-10 düzeyinde fark olmaması allerjik rinitte lokal inhibitör faktörlerin ön planda olduğu şeklinde açıklanabilir. Bir pteridin türevi olan neopterin birçok hastalıkta monosit/makrofaj aktivasyonunun özgün bir belirteci olarak artmaktadır. Literatürde neopterin ve allerjik rinit ilişkisini araştıran çalışmalar bulunmakla beraber çok fazla değildir. Bizim çalışmamızda hasta ve kontrol grupları arasında serum ve nazal lavaj sıvısı neopterin seviyeleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Bizim çalışmamızdaki bulgular genel olarak literatürle uyumlu bulundu. Allerjik rinit patofizyolojisini aydınlatarak yeni tedavi yöntemlerinin gelişimini sağlayacak daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is quite common in the community, which significantly reduces the quality of life is a chronic disease based multifactorial genetic and environmental factors. The aim of this study was to evaluate the role of CD4+ CD25+ Foxp3+ regulatory T cells in allergic rhinitis and determine the correlation with nasal lavage fluid and serum IL-10, IL-17 and neopterin levels. 38 allergic rhinitis patients with moderate to severe allergic rhinitis according to the ARIA classification and 36 controls were included in the study. CD4+ CD25+ Foxp3+ rates evaluated with flow cytometry device, levels of IL-10, IL-17 in serum and nasal lavage fluid evaluated with ELISA and levels of neopterin in serum and nasal lavage fluid evaluted with HPLC method. T helper 2 cells play a major role in the pathogenesis of allergic diseases. IL-17, CD4+ T cells is a cytokine secreted by Th17 subgroup. Made in limited studies in allergic rhinitis is high IL-17 in serum and producing IL-17A has been shown to increase CD4+ T cells. IL-10 is a cytokine inhibitor which produced by monocytes, T, B cells, macrophages, dendritic cells and mast cells. Suppresses allergic reactions and pathogens is important in preventing excessive response. After allergen immunotherapy it is determined to increase the number of T cells which producing IL-10 and to play an active role in immune tolerance. This study is consistent with other studies in the literature to be found in low levels of nasal IL-10, the pathogenesis of cells producing IL-10 also showed that should be considered. A significant increase compared to the controls in serum levels of IL-17A was detected. In addition, allergic rhinitis in patients with high serum levels of IL-17, but no difference in the nasal level; suggest that nasal IL-10 is low and no difference in the serum levels of the initiating factor that systemic inhibition of allergic inflammation and locally occur. In our study, there was no difference between patients with allergic rhinitis and controls in CD4+ CD25+ Foxp3+ T (Treg, regulatory T) T with cells. Treg cells, is responsible for immune tolerance by stimulating the Th2 cells respond to allergens and prevention of cytokine release for maintaining. Level of Tregs in peripheral blood and found no difference in serum IL-10 levels was explained by the predominance of local inhibitory factor in allergic rhinitis. Neopterine is a pteridine derivative, in many diseases monocyte / macrophage activation is increasing as a unique identifier. In the literature, evaluating studies of the relationship with allergic rhinitis and neopterine are present but not much more. In our study, no significant difference between levels of serum and nasal lavage fluid neopterin between patients and controls. Our study findings were consistent with the literature in general. Illuminating the pathophysiology of allergic rhinitis will enable the development of new treatment approaches are needed more work.