Akut sıcaklık stresine maruz kalan broyler civcivlerinde nigella sativa nın bazı antioksidan sistem parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi
The effects of nigella sativa on some antioxidant system parameters at experimental broiler chicken exposed to acute heat stress
  1. Tez No: 422815
  2. Yazar: OMER SHOSHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak sıcaklık stresi oluşturulan broyler civcivlerde Nigella sativa (çörek otu) uygulamasının antioksidan sistem üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 80 adet 14 günlük broyler civciv (Ross 308) kullanıldı. Denemede kullanılan hayvanlar kontrol (K), Nigella sativa (çörek otu) (Ç), sıcaklık stresi (S) ve sıcaklık stresi + Nigella sativa (çörek otu) (SÇ) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubunda yer alan broyler civcivlere herhangi bir uygulama yapılmadı, Ç ve SÇ grupların yemlerine 100 mg/kg Nigella sativa (Çörek otu) toz şeklinde ve 7 gün boyunca uygulandı. S ve SÇ grubuna 22'inci günde sıcaklık stresi (oda sıcaklığı 40 ˚C ) uygulandı ve kan örnekleri butun gruplardan EDTA 'lı tüplere kalpten alınarak plazması ayrılıdı. Araştırmada deneme sonunda gruplardaki deneklerden alınan plazma örneklerinden SOD, CAT, GPx ve TRABS düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of Nigella sativa on antioxidant system at experimental broilers with acute heat stress. In this study, 80 (14 day) Ross 308 broilers were used. Experimental animals were divided into four equal groups as Control (K), Nigella sativa (Ç), Acute heat stress (S) and Nigella sativa + Acute heat stress (SÇ). In (K) groups, the animals were fed with the standard broiler food during the experimental periodtest. Nigella sativa (100 mg/kg of food) were added as a powder to diets of the Ç and SÇ groups for 7 day. The animals in S and SÇ groups were exposed to experimentally acute heat stress for 6 hours 22 day (temperature of the room was increase to 40˚C) for 6 hours and at the end of the experiment, blood samples were collected from the heart from all animals to EDTA tubes and the plasma were separated. The levels of plasma TBARS, SOD, CAT & GPx determined in blood samples in all groups.