Embriyo döneminde aydınlatma ve sıcağa alıştırmanın etlik piliçlerde gelişme, stres ve hayvan refahına etkisi
The effect of lighting and temperature acclimation during embryo stage on growth, stress, and welfare of broiler chickens
  1. Tez No: 710090
  2. Yazar: TAHIR SHAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada etlik piliçlerde embriyo döneminde döngüsel yüksek sıcaklık ve fotoperiyodik aydınlatmanın birlikte kullanılmasının çıkışta ve çıkış sonrası gelişme, stres ve biyolojik ritim düzenleyici mekanizmalar ile akut ısı stresine uyum üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma, birbirini takip eden iki denemeden oluşmuştur. Her bir deneme için 420 adet olmak üzere toplam 840 adet ROSS 308 etlik damızlık yumurta kuluçka edilmiştir. Birinci denemede, kuluçkada optimal kabuk sıcaklığı (37.8ºC, Kontrol) veya kuluçkanın 11-16. günleri (EY11-16) arasında günde 6 saat optimumdan 1ºC daha yüksek kabuk sıcaklığı (38.8ºC) kullanılarak sıcağa alıştırma (SA) yapılmıştır. İkinci denemede, yumurtalara 16 saat aydınlık 8 saat karanlık (16A: 8K) aydınlatma altında optimum sıcaklık (AK) veya aydınlatma ile birlikte SA (ASA) uygulanmıştır. Çıkış performansı ve civcivlerde gelişme, civciv kalitesi, kan kortikosteron (CORT) ve pinealde Arilalkilamin N-Asetil transferaz (AANAT) ekspresyonu incelenmiştir. Her iki denemede de 180 adet civciv (90 adet/grup) 32. güne kadar optimum çevre koşulları altında büyütülmüştür. Otuz ikinci gün her kuluçka uygulamasından (KU) 12 piliç olmak üzere toplam 24 adet piliç 2 saat boyunca akut yüksek sıcaklığa (32.1±0.1°C) maruz bırakılarak fiziyolojik ve davranışsal stres yanıtları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two consecutive experiments were carried out to investigate the effect of cyclic higher egg shell temperature and photoperiodic lighting along with their combination during the incubation on growth, stress and biological rhythm regulating mechanisms, and adaptation of broilers to post hatch acute heat stress. A total of 840 ROSS 308 commercial broiler breeder eggs (420 for each trial) were used in the experiment. In the first experiment, the eggs were exposed to either optimal egg shell temperature (37.8ºC, Control) or temperature acclimation using 1ºC higher eggshell temperature (38.8ºC ) for 6 h/day from 11 to 16 embryonic day (TA) . In the second experiment, the eggs were subjected to a. 16 hours of light and 8 hours of darkness (16L: 8D) schedule with optimum temperature (L-control) or along with TA (LTA) . Hatching performance, chick quality, blood corticosterone and pineal aralkylamine N-acetyltransferase (AANAT) gene expression were investigated. In both trials, 180 chicks (90 per group) were raised under optimum environmental conditions until day 32. On the 32nd day, 24 (12 from each incubation group) chickens were exposed to acute heat stress (32.1±0.1ºC) for 2 hours and physiological and behavioural stress responses were recorded.