Elit kadın ve erkek haltercilerin beslenme alışkanlıkları ile kilo ayarlama ve performans ilişkisi
Relationship of the dietary habits with weight management and performance of elite female and male weightlifts.
- Tez No: 422832
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beslenme alışkanlıkları sıklet sporlarında doğrudan veya dolaylı performansı etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, elit kadın ve erkek haltercilerin beslenme alışkanlıkları ile kilo ayarlama ve performans ilişkisinin belirlenmesi olmuştur. Türkiye Halter Federasyonundan resmi dereceleri alınan haltercilerin yaşı, sıklet, eğitim düzeyi, ulusal ve uluslararası başarısı, aylık gelir düzeyi, kilo düşme durumu, beslenmesinin yeterli olup olmadığı, beslenme ile ilgili bilgi düzeyi, sıvı tüketimi, müsabaka öncesi diyet uygulayıp uygulamadığı ile ergojenik malzemeleri kullanıp kullanmadıklarına yönelik anket uygulanmıştır. Grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ile değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon katsayıları kullanılmıştır. Yine farklı gruplar arasındaki beslenme tercihlerinin karşılaştırılması için çapraz Çizelgeler hesaplanmıştır. Düşük gelir ve eğitim düzeyi ile düşük yaş ve sıklet erkek haltercilerin performansını negatif etkilemektedir. Erkek halterciler sıklet grupları arasında sıvı alımı yeterince önemsenmemekte ve farklı tiplerde diyetler kullanmaktadır. Sadece kadın haltercilerde eğitim düzeylerine, müsabaka kategorilerine ve sıkletlerine göre ergojenik ürünleri kullanma oranları değişmektedir. Yine, sadece uluslararası kadın halterciler ulusal düzeydekilerden daha çok ergojenik madde kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nutritional habits affect performance directly or indirectly in weight class included sports. The aim of this study was to determine relationship of the dietary habits with weight management and performance of elite female and male weightlifts. After getting official records of athletes from Turkish Weightlifting Federation, a survey was conducted on several factors of the athletes such as weight class, education level, national and international success, income level, weight reduction condition, whether the athlete has knowledge about nutrition, fluid intake, dietary approach before competitions, and type of ergogenic usage. A questionnaire was administered for this purpose. The correlation analysıs was completed to determine the relationship between the groups. One-way ANOVA was used to compare the groups. Cross tables are calculated again to compare the dietary preferences between different groups. Lower income, lower-weight, lower age and level of education of men weightlifters negatively affect the performance. Male weightlifters undervalued fluid intake and they consumed different types of diets. Only in women weightlifters, the use of ergogenic products were differentiated according to their education levels, weight classes and the competition category. Again, the only international women weightlifters consumed more ergogenic substance than national level weightlifters.