Aseptik menenjit/ensefalitli hastalarda herpes viruslarının multipleks polimeraz zincir reaksiyonu ve ELISA yöntemleriyle araştırılması
Investigation of herpes viruses by multiplex polymerase chain reaction and ELISA methods in patients with aseptic meningitis/encephalitis
- Tez No: 422831
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Veteriner Hekimliği, Molecular Medicine, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Aseptik menenjit ve ensefalit olarak iki genel kategoriye ayrıştırılan MSS viral enfeksiyonları ciddi sonuçları olan ve mutlak tanı ve tedavi gerektiren durumlardır. İnsan Herpes viruslarının bu enfeksiyonların etiyolojisinde önemli rolleri olduğu bilinse de, bu etkenlere yönelik tanısal yetersizlikler; son yıllardaki araştırmaların bu tür enfeksiyonlarda etyolojik faktörlerin daha doğru ve hızlı ortaya konması için geliştirilen yeni yöntemlere odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı bölgemizde viral ensefalit ve aseptik menenjit düşünülen olgularda; İnsan Herpes viruslarının etyolojik rölünün belirlenmesi ve tanısal algoritmaya katkı sağlayacak bilgilerin elde edilmesidir. Çalışmamızda, HSV-1, HSV-2, VZV, CMV, EBV, HHV-6 DNA'sı BOS'da Multipleks Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile, viruslare özgü IgG'ler ise BOS'da ve serumda ELISA metoduyla araştırıldı. Aseptik menenjit vakalarımızın %4,4'ünde, ensefalit vakalarının ise %4,6'sında HSV-1 etken olarak tanımlanırken, VZV aseptik menenjit düşünülen hastaların %2,2'inde, ensefalit ön tanılı hastalarımızın ise %3,1'inde etken olarak belirlendi. Araştırılan diğer viruslar etyolojik etken olarak tespit edilmedi. HSV-1, HSV-2, VZV, CMV, EBV ve HHV-6 için seroprevalans sırasıyla; %78, %38, %86,5, %93,5, %88,5 ve %81 olarak elde edildi. Spesifik IgG BOS/serum antikor indeksinin kullanımı, düşük duyarlılık, yüksek özgüllük gösterdi. Elde ettiğimiz bilgiler; İnsan Herpes viruslarının etyolojik faktör olduğu MSS enfeksiyonlarının tanısında, aynı anda tek örnekte potansiyel pek çok etkenin belirlenebildiği Multipleks PZR yönteminin en uygun tercih olacağını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte PZR yönteminin yüksek maliyeti nedeniyle, spesifik IgG/BOS serum antikor indeksi özellikle olanakları kısıtlı sağlık kurumlarında bazal alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
CNS viral infection is a serious problem and it necessarily requires accurate diagnosis and treatment. Human herpesviruses are an important factor in the pathogenesis of these infections. The recent research has focused on new methods with accurate and rapid identification of this infections, because there are still diagnostic difficulties for these infections. This study was done for to determine the etiologic role of human herpes viruses and to obtain information that will contribute to the diagnostic algorithm in suspected cases of viral encephalitis or aseptic meningitis. In our study, HSV-1, HSV-2, VZV, CMV, EBV, HHV-6 DNA were investigated in the CSF by Multiplex Polymerase Chain Reaction and investigated the virus-specific IgG antibodies in CSF and serum by ELISA method. HSV-1 was determined, 4.4% and 4.6% respectively for aseptic meningitis and encephalitis cases. VZV was determined %2,2 and %3,1, respectively, for aseptic meningitis and encephalitis cases. On the other hand other viruses have not been identified as etiologic factors. The seroprevalences were determined 78%, 38%, 86.5%, 93.5%, 88.5%, and 81%, respectively for HSV-1, HSV-2, VZV, CMV, EBV and HHV-6. The Specific IgG CSF / serum antibody index showed low sensitivity and high specificity. Our study indicates that Multiplex PCR method is most suitable for the diagnosis of CNS infections caused by human herpesviruses. However, due to the high cost of the PCR method, IgG CSF / serum antibody index can be used as an alternative baseline, especially in the limited health care facilities.