Ortodontistler, diş hekimliği öğrencileri ve hastaların ortodontik tedavi görmemiş bireyler üzerinde gülümseme estetiği algısının karşılaştırılması
A comparison of the smile esthetics perceptions of orthodontic patients, dental students, and research assistants on orthodontically untreated individuals
- Tez No: 422847
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AYHAN BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ortodontistler, Diş Hekimliği Öğrencileri ve Hastaların Ortodontik Tedavi Görmemiş Bireyler Üzerinde Gülümseme Estetiği Algısının Karşılaştırılması Hatice Kübra DEMİRTAŞ Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2015 Gülümseme estetiği hastaların temel kaygısı iken, dengeli bir gülümsemenin elde edilmesi ise ortodontistlerin temel estetik hedefidir. Bu çalışmanın amacı; Ortodontistler, Diş hekimliği öğrencileri ve hastaların ortodontik tedavi görmemiş bireyler üzerinde gülümseme estetiği algısının ''dengeli gülümsemenin sekiz bileşeni'' açısından karşılaştırılmasıdır. Ortalama yaşları 21.5±2.6 olan 500 bireyin poz gülümsemesi fotoğraflandıktan sonra herbir fotoğraf üç farklı panel tarafından VAS skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme neticesinde her üç panelin en yüksek skorlar vererek seçtiği 25'er birey üzerinde dengeli gülümsemenin sekiz bileşeni (dudak çizgisi, gülümseme arkı, üst dudak kurvatürü, bukkal koridor, gülümseme simetrisi, frontal oklüzal kant, dental komponentler, gingival komponentler) açısından ölçümler yapılmıştır. Gülümseme estetiği değerlendirilmesi sırasında, hastalar, asistanlar ve öğrencilerin estetik algısı karşılaştırıldığında, hastaların daha kritik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A Comparison of the Smile Esthetics Perceptions of Orthodontic Patients, Dental Students, and Research Assistants on Orthodontically Untreated Individuals Hatice Kübra DEMİRTAŞ Department of Orthodontics PhD THESIS / KONYA-2015 Obtaining a balanced smile is the major esthetic goal for orthodontists, and smile esthetics is the main concern for patients. The aim of the present study is to compare the smile esthetics perceptions of orthodontic patients, dental students, and research assistants in terms of "the eight components of a balanced smile. The posed smiles of 500 subjects (mean age: 21.5±2.6 years) were photographed and all the images were evaluated according to the VAS by three different panels. The 25 highest scoring images out of the 500, as scored by all three panels making totally 75 images, were selected, and measurements were made on the selected 75 images in terms of the eight components of a balanced smile (lip line, smile arc, upper lip curvature, buccal corridor, smile symmetry, frontal occlusal plane, dental components, and gingival components). A comparison of the perceptions of research assistants, dental students, and patients showed that when evaluating smile esthetics, the patients were more critical.