Türk ortodontistlerinin tanı ve tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of Turkish ortodontists diagnostic and treatment approaches
  1. Tez No: 91884
  2. Yazar: FUNDA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türk Ortodontistlerin Tam ve Tedavi Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi Çahşma,Türkiye'deki ortodontistlerin tanı ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek amacıyla yapılmış kapsamlı bir anket taramasının verilerinden oluşmaktadır. Çalışmada, l)Kişisel bilgiler, 2)Diagnostik kayıtlar, 3)Sabit tedavi, 4)Fonksiyonel, ağız dışı ve ağız içi apareyler, 5)Retansiyona geçiş ve retansiyon, 6)Ortognatik cerrahi, 7)Dudak damak yarıkları, 8)Temporo mandibular eklem başlıkları altında bilgi derlenmiştir. Anketler Türk Ortodonti Derneği'ne bağlı toplam 225 ortodontiste gönderilmiştir. Bu anketlerden 122 tanesi cevaplandırılmış olup cevaplanma oranı %54.2 olmuştur. Anketlerden elde edilen veriler değerlendirilerek Türkiye'de ortodontinin bir portresi oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular değişik ülkelerde benzer çalışmalardan elde edilen bulgularla karşılaştırılarak, sonuçlar yorumlanmıştır. 87
Özet (Çeviri)
The study was composed of a comprehensive questionnaire survey performed to find out the current diagnostic and therapeutic trends in Turkish orthodontics. The subgroups of data collected were about 1) Personal information, 2) Diagnostic records, 3) Fixed appliance therapy, 4) Functional, intraoral and extraoral appliances, 5) Finishing and retention, 6) Orthognatic surgery, 7) Clefts of the lip and palate, 8) Temporomandibular joint. The questionnaire was sent to 225 members of the Turkish Orthodontic Society. The number of returned guestionnaires was 122 with a percentage of 54.2. The collected data was used to figure out a current portrait of orthodontics in Turkey. The study was concluded with comparison and discussion of data with the results of similar studies performed in other countries. 88