Angle class I anomaliye sahip bireylerde Alexander straight vire sisteminin çene yüz bölgesine etkileri
- Tez No: 54959
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Ortodontik maloklüzyonların hemen hepsinin kilnik tablolarında yer alan çapraşıklık, özellikle çok aşın değilse, tüm ortodontistleri çekim yapıp yapmama konusunda karasızlığa düşürmektedir. Sınıf I olgularda üst çene için verilecek olan çekim kararının alt çenede de uygulanma zorluğu doğmaktadır. Çalışmamızda Sınıf I alt ve üst çapraşıklık gösteren 8 olgumuzdan daimi birinci premolar dişleri çektirilerek, olgular Alexander Straight Wire mekaniği ile tedavi edilmişlerdir. Tedavi sonucunda olgularımızda meydana gelen iskeletsel ve yumuşak doku değişiklikleri incelenmiştir. Sonuç olarak Sınıf I olgularda yumuşak dokularda tedaviye bağlı önemli değişiklikler tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subjets of extraction in the treatment planning of mandibuler and maxiller crowding is controversial in orthodontics. In Class I cases desicion of extraction fomaxilla must be applid to mandible, too. In our study, we treated 8 cases with extraction of 4 first permanent premolar. In the treatment of these subjects we applied Alexander Straight Wire Mechanizm. We compared the skeletal and soft tissue changes before and after treatment. The evaluation of results showed no important skeletal and soft tissue changes in Class I subjects.