Sıçanlarda beyin iskemi-reperfüzyon hasarında 3',4'-dihydroxyflavonol'un lipidperoksidasyonuna etkisi
The effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on lipid peroxidation in brain ischemia-reperfusion damage in rat
- Tez No: 422859
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut çalışmanın amacı sentetik bir flavonoid olan ve iskemi-reperfüzyon hasarında koruyucu olduğu belirlenen 3',4'-dihydroxyflavon'un sıçanlarda deneysel beyin iskemi-reperfüzyonunda lipid peroksidasyonuna etkisini belirlemekti. Mevcut çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Kombassan Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen ortalama olarak 350-400 gr ağırlığında olan 34 adet erkek Wistar-albino türü sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada deney grupları aşağıda belirtildiği şekilde oluşturuldu. 1-Sham; 2-İskemi-Reperfüzyon; Anestezi yapılan hayvanlarda karotid arterler klemplenmek suretiyle 20 dakika iskemi oluşturulacak takiben reperfüzyon (7 gün), 3-DiOHF + İskemi + Reperfüzyon grubu (n=7) : İskemi-reperfüzyondan bir saat önce DiOHF 10 mg/kg olarak periton içi hayvanlara uygulandı. 4-İskemi + DiOHF (10 mg/kg) + Reperfüzyon grubu (n=7); 5-İskemi + Reperfüzyon + DiOHF. Deney gruplarında uygulamaların bitiminde anestezi edilen hayvanlardan kan örnekleri ve beyin korteks dokuları alınarak analiz yapılıncaya kadar -80oC'de tutuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to determine the effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on lipid peroxidation in experimental brain ischemia-reperfusion in rats. Present study was performed on the 34 male Wistar –albino rat, weigth 350-400 gr which obtain fron Necmettin Erbakan University, Kombassan Experimental Medicine Rearch and Application Center. Experiment groups as follows: 1-Sham; 2-Ischemia-reperfusion; animal were anesthesized and carotid arteried were clemped for 20 minutes and reperfusion (7 days). 3-DiOHF + Ischemia-reperfusion; DiOHF was given to animals as 10 mg/kg by intraperitoneal. 4- Ischemia + DiOHF + Reperfusion; 5- Ischemia-reperfusion + DiOHF. Animals were anesthesized blood and brain cortex samples were taken and stored in -80oC by analyses.