Sıçanlarda deneysel böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında 3',4'-dihydroxyflavonol'un lipid peroksidasyonuna etkisi
The effects of 3', 4'-dihydroxyflavonol on lipid peroxydation in experimental renal ischemia-reperfusion injury in rat
  1. Tez No: 351136
  2. Yazar: AYNUR KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYHAN ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut çalışmanın amacı sentetik bir flavanoid olan ve daha önceki çalışmalarda kalp ve beyin iskemisinde koruyucu etkilere sahip olduğu belirlenen 3',4'-dihydroxyflavonol'un (DiOHF) deneysel böbrek iskemi-reperfüzyonunda lipid peroksidasyonuna etkisini belirlemekti. Mevcut çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen 200-250 g ağırlığında 56 adet Wistar-albino türü erkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Deney grupları şu şekilde oluşturuldu: 1. Kontrol; 2. Sham; 3. İskemi; 4. İskemi+reperfüzyon; 5. İskemi+DiOHF; 6. İskemi+DiOHF+reperfüzyon. Deney gruplarında uygulamaların bitiminde anestezi edilen hayvanlardan kardiyak punksiyon ile kan örnekleri ve böbrek dokuları gerekli analizler yapılmak üzere alındı. Doku ve kan örnekleri analiz yapılıncaya kadar -80 °C'de tutuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to determine the effect of 3',4'-dihydroxyflavonol (DiOHF) on lipid peroxidation in experimental renal ischemia-reperfusion in rats. This study was performed on the Wistar-albino male rats which weighted as 200-250 g and in the Application and Research Center of Experimental Medicines of Necmettin Erbakan University. Experimental groups as follows: 1. Control; 2. Sham; 3. Ischemia; 4. Ischemia-reperfusion 5. Ischemia + DiOHF; 6. Ischemia + DiOHF + reperfusion. Following the all application, animals were anesthesized and blood samples were taken by cardiac puncture and kidney tissue samples were taken and animals were was killed by anesthesia. Samples were kept at -80 °C until the analysis.