Sağlık profesyonellerinin hastanede yatan çocuğun bakımına ebeveyn katılımına yönelik görüş ve uygulamaları
Health professionals' views and practices about parent participation for hospitalized children
  1. Tez No: 422867
  2. Yazar: SEVİL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma; çocuk kliniklerinde çalışan sağlık profesyonellerinin, hastanede yatan çocuğun bakımına ebeveyn katılımı konusunda görüş ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Araştırma Konya İli kent merkezinde yer alan dört hastanenin çocuk kliniklerinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden 155 sağlık profesyoneliyle Mart-Mayıs 2014'te yapıldı. Veriler“Sağlık Profesyonellerinin Sosyodemografik ve Mesleki Özellikleri Bilgi Formu”ve“Sağlık Profesyonellerinin Hastanede Yatan Çocuğun Bakımına Ebeveyn Katılımına Yönelik Görüş ve Uygulamaları Anket Formu”ile toplandı. Veriler, bilgisayar ortamında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare testleriyle değerlendirildi. Araştırmada sağlık profesyonellerinin %81,9'u ebeveynin bakıma katılımının“çocuğun korku ve anksiyetesini giderme”ve“çocuğun acı veren uygulamalar ile baş etmesini kolaylaştırmaya”sebep olduğunu bildirdi.“Ebeveynin, çocuğun bakım ve tedavisi ile ilgili her şeyi bilmesine yol açabilir”(%74,8) ve“hemşire ve aile arasındaki profesyonel iletişimi sosyal iletişim şekline döndürebilir”(% 81,3) görüşlerine sağlık profesyonelleri katıldı. Sağlık profesyonelleri kurumlarında ebeveynin bakıma katılımı ile ilgili yazılı düzeleme olduğunu (%60,6) belirtti. Sağlık profesyonellerinin %87,1'i ebeveynin bakıma katılımına izin verdiği bulundu. Ebeveynin cinsiyeti, çocuğun hastalık süreci, ebeveynin iletişim becerisi ve çocuğun yaşının izin vermeyi etkilediği bulundu. Tanı ve tedavi süreçlerinde yapılan girişimsel uygulamalara ebeveynin katılımı çoğunlukla“sadece gözlem yapma, ortamda bulunmasına izin verme”şeklinde belirtildi. Çocuğun hayati risk taşıdığı durumlarda ebeveynin ortama alınmadığı bulundu. Ebeveynin bakıma katılımı;“tanı ve tedavi süreçlerinde yapılan diğer uygulamalarda”çoğunlukla hemşire ile birlikte yapma şeklindeydi. Ebeveynin bakıma katılımı ilaç uygulamalarında çoğunlukla hemşire ile birlikte yapma“ veya ”sadece ortamda bulunma, gözlem yapmasına izin verme şeklindeydi.“Elektronik malzemelerin kullanımı-takibi”ile“çocuğun vital bulgularının alınmasında”ebeveynin çoğunlukla sadece ortamda bulunmasına ve gözlem yapmasına izin verildiği bulundu. Ebeveynin bakıma katılımı, çocuğun diğer gereksinimleri ve hijyen ihtiyacının karşılanmasında; tek başına yapma, hemşire ile birlikte yapma ya da sadece gözlem yapma şeklinde bildirildi.
Özet (Çeviri)
Descriptive and correlational research was planned determiningviews and practices of health professionals, working in pediatric clinic, about parent participation for hospitalized children. Research was performed with 155 health professionals, agreed participating and working at pediatry clinics of four hospitals located in city center of Konya, in March-May 2014. Data were collected using“Information Form About Sociodemographic and Occupational Characteristics of Health Professional”and“Health Care Professionals' Views and Practices About Parent Participation for Hospitalized Children Questionaire”. Data were evaluated using number, percentage, mean, standard deviation, chi-square tests in computer environment. In research, health professionals (81,9%)determined parent participation can result“reduce fear and anxiety of child”and“facilitationchild's coping painful practices”. Health professionals agreed“parents can know everything about child's care and treatment”(74,8%) and“professional communication between nurses and families can return social communication”(81,3). Health professionals (60,6%) stated presence of instutional written procedures about parent participation. It was found parent participation was allowed by health professionals (87,1%). Parents' gender, child's disease process, parent's communication skills, children's age were found effective on allowing. Parent participation during invasive procedures performed for diagnosis and treatment was mostly expressed“only observing, allowing family presence”. It was found parents were not allowed being environment during life threating process. Parent participation for other applications during diagnosis and treatment process were mostly participation with nurse. Parent participation during medicine administration were mostly“participation with nurse”or“only observing, allowing family presence”. Parents were mostly allowed“only observing, allowing family presence”during processes of both“using and assessment of electronical devices”and“evaluation of children vital signs”. Parent participation were found“doing by himself”,“participation with nurse”and“only observing, allowing family presence”for child's needs and hygiene.