Kurumsal yapı ve ekonomik büyüme ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz
The relationship between institutional structure and economic growth: A comparative analysis for developed and developing countries
  1. Tez No: 422954
  2. Yazar: SİNAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İktisadın modern bir bilim halini almasından bu yana, her ekonomi için çare olabilecek bir iktisat politikası bütünü oluşturulamamıştır. 1970'li yıllardan sonra bu konuda tartışmalar artmış, bu politika bütünlerinin uygulamasında ülkelerin kurumsal faktörlerinin göz ardı edildiği, iktisat politikasının başarısının uygulanan iktisadi politikanın niteliğinden ziyade ilgili ülkenin sahip olduğu kurumsal yapıya bağlı olduğu konusunda düşünceler ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle kurumsal yapı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ortaya konması iktisat politikalarını biçimlendirme açısından önem arz etmektedir Bu çalışma, kurumsal yapı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından 1993-2012 dönemi için panel veri analizi ile araştırmaktadır. Ekonomik büyüme göstergesi olarak gayri safi yurtiçi hasıla, kurumsal yapı göstergesi olarak; uluslararası ülke risk rehberinden yeni bir özet değişken oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Sabit sermaye yatırımları modelin açıklama gücünü artırmak amacıyla eklenmiş ve ticari açıklık değişkeni modele kontrol değişkeni olarak eklenmiştir. Sonuçlar şöyle sıralanabilir: i) Durağan olmayan değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki mevcuttur. ii) Kurumsal yapı, gelişmiş ülkelerde büyüme üzerinde pozitif etkiye sahiptir. iii) Gelişmekte olan ülkelerde kurumsal yapı ve ekonomik büyüme arasında anlamlı ilişki yoktur. iv) Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde sabit sermaye yatırımları iktisadi büyümeyi pozitif etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
An economy policy that could be a“panacea”for each economy has not been created since economics became modern science. The discussions on this topic have been increased since 1970s and two ideas have became prominent; institutional factors of countries have been ignored on economic policy implementation and success of economic policy depends on institutional factors of countries more than qualification of economic policy. Therefore, revealing the relationship between institutional structure and economic growth have importance interms of creating economic policies. This study explores the long-run relationship between institutional structure and economic growth for developed and developing countries for 1993-2013 period by using dynamic panel data analysis. Gross domestic product has been used as an indicator of economic growth and new summary institutional indicator has been created and used by benefiting from International Country Risk Guide as an indicator of institutional structure. Gross capital formation has been included for increase explanatory power of model and trade openness variable has been included as a control variable. The results can be summarized as follows: i) There exists a cointegration relationship between non-stationary variables. ii) Institutional structure has positive impact on economic growth in developed countries. iii) There is no significant relationship between institutional structure and economic growth in developing countries. iv) Gross capital formation has positive impact on economic growth both in developed and developing couintries.