Türkiye denizcilik sektörünün mevcut durumu, sorunları ve çözümlerine yönelik teklifler
Turkish maritime sector status, problems and proposals for the solutions
- Tez No: 422972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye Denizcilik Sektörünün mevcut ekonomik göstergeler ve elde edilen istatistiksel veriler ışığında analizinin yapılarak mevcut sorunlarına yönelik çözüm önerileri ve alınabilecek tedbirlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ancak Denizcilik Sektörü ile Küresel ve Ülke ekonomisinin ayrılmaz bir bütün olduğu ve birbirlerini doğrudan etkiledikleri gerçeğinden yola çıkılarak sektörün analizinden önce ekonomik bir analize ihtiyaç duyulmuştur. Birinci ve ikinci bölümde Dünya ve Türkiye ekonomisinin analizleri ile denizcilik sektörünün çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere göre detaylı bir analizi yapılmış ve mevcut verilere göre ileriye dönük olarak tahminlerde bulunulmuştur. Yapılan analiz kapsamında IMF verileri, düzenli yayınlanan Platou Report verileri, Deniz Ticaret Odası yayınları ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile diğer Bakanlıkların yayınları değerlendirilerek küresel ekonominin ve denizcilik sektörünün analizi yapılmıştır. Çalışmada sektör ile ekonomik göstergeler arasındaki bağlantılar özellikle değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde düzenlenen panellerde konu olan, Devlet Teşkillerinin ileriye dönük planlamalarında bulunan ve Deniz Ticaret Odası tarafından ilgili Bakanlıklara teklif götürülen sorunlar ortaya konarak çözümlerine yönelik teklifler sunulmuştur.Sonuç Bölümünde Türkiye Denizcilik Sektörünün genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve önümüzdeki yıllara yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of current economic indicators and statistical data, by analysing The Turkish maritime sector, was conducted solutions to existing problems and measures that can be taken.However, based on the fact that the shipping industry and the global economy are inseparable and directly affect each other, it was needed an economic analysis before analysis of the sector.In the first and the second episode, Global and Turkish Economy and Maritime Sector detailed analysis made by inputs which is obtained from several sources and reveal some projections to the future. In the context of this analysis, periodic Platou Reports, IMF data, Turkish Chamber of Shipping publications and Ministry of transportation, maritime affairs and communications reports and other Ministrys reports reviewed.. The links between economic indicators in the study with the sector, in particular, have been emphasized.In the third episode, sector troubles which are listed in the economic or sector congress and Ministrys future plans or Turkish Chamber of Shipping reports and their proposals for solutions is asserted.In consequence section, Turkish Maritime Sector evaluated generally, and it was made some recommendations for the next years.