Toplu taşımacılıkta verimlilik yönetimi: İETT hatlarının diğer toplu taşıma türleriyle entegrasyonu üzerine bir araştırma
Productivity management in public transport, a research on more efficient work together with IETT lines and other type of public transportation
  1. Tez No: 422973
  2. Yazar: VEDAT ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İstanbul ili, 2500 yılı aşan bir tarihe sahip ve iki kıta üzerinde kurulu tek şehirdir. Bu özellik ulaşım sistemini doğrudan etkilemektedir. Deniz ve karaların kucaklaştığı bu stratejik bölgede kuruluşunu takiben önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Tarihsel süreçte liman köyleri günümüzde ana yolların denize ulaştığı kavşak noktasında yer almaktadır. Coğrafi yapısı engebeli, yüz ölçümü diğer şehirlere göre çok küçük olmasına rağmen, 36 ilin nüfusuna eşit bir nüfusu barındırmaktadır. Araç sayısı bakımından ise ülkemizdeki araç sayısının dörtte biri İstanbul'da bulunmaktadır. Bu durum ulaşım alt yapısını en verimli şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. 1980'li yıllardan sonra küreselleşmenin etkisiyle hızlı kentleşme ve büyük metropoller oluşmaktadır. Bu durum kentsel mekân üzerinde hizmet sektörünü geliştirmiştir. Uluslararası şirketlerin birçoğunu İstanbul'da şubesi bulunmaktadır. Şehir doğu-batı ekseninde ve Marmara kıyıları boyunca dinamik büyümesini tüm hızı ile devam ettirmektedir. Ulaşım sektörü doğrudan ya da dolaylı olarak her sektörü etkilemektedir. İstanbul'un ekonomisi artık kendi metropol sınırları ile sınırlı değildir. Kabına sığmayan bir şehir olması nedeniyle, yerel yönetimlerin ulaşım çalışmaları tek başına yetersiz kalmaktadır. İstanbul için ulaşım sektörü bir yerel yönetim konusu olmaktan çıkmıştır. Ekonomik kalkınmanın ön şartı ve göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, başta finans ve turizm sektörü olmak üzere birçok bakanlığın İstanbul için projeleri bulunmaktadır. Bu projeler çalışmamızla ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın literatür araştırması kapsamında, bu alanda yayımlanmış olan bilimsel çalışmalar incelenmiştir. Çalışmaya uygun olan ortak özellikleri analiz edilmiştir. Büyük metropollerin İstanbul'a benzer ve farklı yönleri irdelenmiştir. Çalışmanın saha araştırması bölümünde ise, Anadolu yakasındaki 4 ilçenin İETT güzergâhları incelenmiştir. Diğer taşıma türleri ile entegrasyon sorunları ile yol ağının ve ulaşım kapasitesinin ne kadar verimli kullanıldığı araştırılmıştır. Zaman planlaması, mekân planlaması ve kapasite planlaması üzerinden yeni parametreler oluşturulmaya çalışılmıştır. Özgün bir çalışma hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Istanbul is the city which is unique stretching over two continents and has a history of over 2500 years. This specific location affects transportation system directly. Following its establishment, this strategic region which has a land and sea embrace, has been an important trade center. During the historical process, the harbor villages are located today at the crossroads of the main roads that reach the sea.Although geographical structure is uneven, the area is very small compared to other cities, it contains an equal population of 36 provinces. In terms of number of vehicles, Istanbul has a quarter of the number of vehicles in in our country. This requires the use of transport infrastructure in the most efficient manner.The impact of globalization after the 1980s, rapid urbanization and major metropolises have taken place. In this case, the service sector has developed on the urban space. There are branch offices of many international companies in Istanbul. Dynamic growth continues at full speed along the Marmara coast and at the east-west axis in the city. The transport sector affects every sector directly or indirectly. Istanbul's economy is no longer limited by the boundaries of their own metropolis. By reason of being a city that does not fit into the container, transportation activities of local governments are insufficient alone. Transport sector to Istanbul is no longer a local government issue. It is regarded as prerequisite and indicator of economic development. Therefore, there are projects for Istanbul's including mainly finance and tourism sectors by many ministries. These projects have been associated with our study.As a part of our literature study, the scientific studies published in this area have been reviewed and analyzed in accordance with common characteristics in our study. Similar and different aspects of major metropolises to Istanbul were evaluated.As a part of field research of our study, the IETT routes of 4 districts in Anatolian side were investigated. Integration problems with other modes of transport has been analyzed, also it was investigated how efficiently use of transport capacity and the road network has been applied.Over time planning, scheduling and capacity planning, the new parameters have been tried to create. The original study was targeted.