Erkek eşcinsel bireylerde sosyal ve duygusal yalnızlığın araştırılması
Researching social and emotinal loneliness of gay i̇ndividuals
  1. Tez No: 422971
  2. Yazar: PELİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ÜBEYDULLAH ÖZTABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkek eşcinsel bireylerin yaşadıkları sosyal ve duygusal yalnızlığı, yalnızlığa yükledikleri anlamları, yalnızlıkla baş etme stratejilerini ve sosyal desteklerini araştırmaktır. Bu araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılmasına dayanan Karma Yöntem (Mixed Method) araştırmasına ve Gömülü (Embedded) Desen Yöntemine başvurulmuştur. Nitel araştırma yöntemleri araştırmada, ağırlıklı olarak kullanılmış bunun yanı sıra araştırma verilerinin desteklenmesi ve teyit edilmesi amacı ile nicel araştırma yöntemlerine de başvurulmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu ve Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu (SELSA-S) aracılığıyla her katılımcıya ayrılan ikişer saatlik görüşmelerde toplanmıştır. Erkek eşcinsel bireylere ulaşma da yaşanan zorluk ve nitel araştırmanın derin odaklı bir çalışma gerektirmesi ile araştırmanın çalışma grubu, amaçlı (olasılığa dayalı olmayan) örnekleme yöntemlerinden kasti (kararsal) örnekleme yöntemi ile seçilmiş, 19-34 yaş aralığında olan 10 erkek eşcinselle sınırlandırılmıştır. Veri analizi basamağında içerik analizi yöntemine başvurulmuş, temalar, alt temalar ve kategoriler oluşturulmuştur bunun yanı sıra içerik analizi ile ortaya çıkarılan kodların frekans değerleri belirlenerek veriler sayısallaştırılmıştır. Tartışma boyutunda nitel veriyi desteklemek amaçlı kullanılan SELSA-S ölçeği bulguları ile sayısallaştırılmış veri karşılaştırılmış ve tartışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar kendilerini sosyal kuruluş, yakın arkadaş ve partnerleri ile beraberken daha az yalnız hissetmekte bunun yanı sıra aile, iş ilişkileri ve sosyal topluluklar ile beraberken ise yalnızlık hissetme düzeyleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to look into the social and emotinal loneliness of gay individuals, the assigned meaning of their loneliness, their coping strategies and social supports. In this research, as research methods, mixed model which bases on the use of both qualitative and quantitative methods and embedded pattern design, which is the sub-pattern of this research, had been used. Qualitative research methods had been mostly used, while quantitative methods had generally been used to promote and assert the data that had been collected.Research data had been collected a semi-structured interview form which had been developed by the researcher and Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S). Because of the difficulties of reaching gay individuals and the reality of being in need of a deep focus for a qualitative research purposeful sampling method had been used and the sample size had been restricted with 10 gay individuals. For data analysis, content analysis method had been aplied and themes, sub-themes and categories had been set. By determining frequency values of the codes that had been obtained by content analysis, datas had been digitisized. In discussion, to promote the quantitative data, findings of SELSA-S and digitisized datas had been compared. According to the results, that had been explained in conclusion, gay individuals experience less loneliness when they are with their close friends and partners or a part of a LGBTI assosiation than when they are with their parents, in social communities or at work.