Bina ve tesis yönetiminde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemi
Importance of the occupational health and safety applications at building and facility management
- Tez No: 422974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bina ve tesis yönetimi özellikle büyük şehirlerde nüfusun artması ve taleplerin değişmesi ile birlikte önem arz eden bir konu haline gelmiştir. Nitelikli bina projeleri, profesyonel yönetim hizmetleri ihtiyacını gündeme getirmiştir. Apartman/bina/sitelerde teknolojinin daha yoğun kullanılmasına paralel olarak tasarımların da modernleştiği görülmektedir. Aynı zamanda, profesyonel yönetim sistemlerinin uygulanmakta olduğu konutlar, satış aşamasında vaad edilen hizmetlerin sorunsuz sağlanması ve sosyal aktivitelerin kalitesi sebebiyle, hem yatırım hem de yaşam amaçlı olarak yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Entegre tesis yönetiminin kapsamı tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda gelişmiş, concierge hizmetlerinin de eklenmesiyle evlerde otel konforu sunulmaya başlanmıştır. Bina ve tesis yönetimi hizmetleri, kişilerin hayatlarını kolaylaştırıp konfor alanlarını genişletirken tehlikeli/çok tehlikeli işler kapsamına giren hizmetleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu noktada günümüzde birden fazla iş kategorisinin bulunduğu bina ve tesis yönetimi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerinde önemle durulması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu tez kapsamında bina ve tesis yönetimi sürecinde karşılaşılabilecek riskler, kazalar, meslek hastalıkları üzerinde durulacak ve alınması gereken önlemler 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Building and facility management has become important due to population growth and the change of the demand in big cities. Quailified building projects raised the need of professional management services. Parallel to the use of high technology in apartments/buildings/sites we see the modernization of the designs too. At the same time, residences which applied professional management systems, by the quality of its social activities and keeping the words given and the services provided without any problem which have been promissed during the sales process, became the focus point of both local and foreign investors for living purposes and also investment. The scope of the integrated facility management has developed in line with the demand of the consumers and start offering an hotel confort at home by adding concierge services. While building and facility management services making the life easier for the people and expanding the comfort zone, it also incorporates the services covering dangereous/very dangereous works. At this point where more than one work category have been covered by building and facility management services process, occupational health and safety applications has become an issue that needs to be paid attention. Within this thesis; the risks, accidents and occupational diseases that might come accross during the process of the building and facility managent shall be explained and measures need to be taken shall be evaluated, as per Occupational health and safety act number 6331.