İzmir Körfezinde karasal kaynaklı kurşun kirlenmesinin araştırılması
- Tez No: 38356
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kurşun, havada, suda, toprakta, yiyecek ve içeceklerde, bitkilerde, hayvanlarda, kısacası çevremizde her yerde ve her zaman bulunabilen dolayısıyla de kolayca alınabilen; organizma için gerekli olmayan, aksine toksik olduğu kanıtlanmış önemli bir elementtir. İzmir Körfezinde görülen kurşun kirlenmesinin kaynaklan, İzmir Metropoliten alanından geçerken sivil ve askeri tersaneler dahil bir çok endüstrinin atık sularıyla, evsel atık sularla ve benzinle çalışan motorlu taşıtların eksozundan atılan kurşunlu bileşiklerle kirlenen akarsular, yağmur ve drenaj sulandır. Kurşunlu bileşiklerin havaya kansan diğer bir kısmı ise hava yoluyla izmir Körfezine ulaşmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli örnek alma istasyonlanndan alman deniz suyu, sediment ve hava örneklerinde kurşun derişimleri saptanmıştır. Daha soma izmir Körfezi'ne dökülen bazı akarsuların taşıdığı kurşun yükleri, akarsulann ortalama debileriyle ve belirlenen derişimlerle çarpılarak, benzinli taşıtların eksozlanndan atmosfere atılan kurşun yükleri ise uygun bazı yaklaşımlarla (kg/yıl) hesaplanmıştır. Çalışmanın yapıldığı dönemde, İç körfeze dökülen Melez Çayı, Arap Deresi, Manda Çayı ve Bornova Deresi'nin 1 yılda izmir Körfezi'ne getirdiği toplam kurşun yükü= 10084.13 kg/yıl, benzinle çalışan motorlu araçların eksozlanndan atmosfere atılan kurşun miktan ise= 33814.55 kg/yıl olarak olarak hesaplanmıştır. izmir Körfezine, akarsularla ve atmosfer yoluyla gelen kurşun, körfeze dökülen bazı akarsulann mansap kesimlerinden alman örneklerde ve İç, Orta, Dış Körfez kesimlerinde seçilen örnek alma istasyonlanndan alman örneklerde; suda, askıda katı maddede ve sedimentte ayrı ayrı analizlenmiştir. Akarsularla gelen kurşunun büyük bir yüzdesinin (yaklaşık olarak % 90) askıda katı maddeyle geldiği ve deniz ekosisteminde bulunan tek hücreli canlıların yüzeyindeki şelatlaştmcı maddeler tarafından tutularak bu canlılann hücrelerinde absorblanması nedeniyle askıda katı IImaddede yoğunlaştığı ve kurşun derişiminin genellikle deniz yüzeyinden dibe doğru gidildikçe azaldığı görülmüştür. Çalışmanın sonucunda, İzmir Körfezinde'ki kurşun kirlenmesinin, İç Körfezde yoğun olduğu, kurşun içeriği yüksek olan askıdaki partiküllerin deniz suyunda yayılması ile körfezin diğer bölümlerine taşındığı görülmüştür. Bulunan kurşun yükünün artan nüfusa ve trafik hacmine bağlı olarak (kurşunsuz benzine geçilmediği sürece) her geçen gün artacağı ve daha da önemli boyutlara ulaşacağı sonucuna varılmıştır. SUMMARY Lead is widespread in air, water, soil, foodstuffs and beverages, in short everywhere in the environment all the time. Lead is not an essential element for the metabolism, however, is proven to be toxic to various biological forms. Sources of lead pollution in Izmir Bay are summarized as river and creek waters collecting several industrial wastewaters including the civil and military shipyards as well as the drainage waters bringing part of the exhaust emissions from vehicles with internal combustion engines. Remaining part of the lead compounds emitted into the air in İzmir finds İzmir Bay as dry deposition. In this study lead concentrations in seawater and sediments of Izmir Bay as well as in air samples are determined. These samples are taken from several points. Lead loads (in kg/year) reaching the Bay from river waters are established by multiplying lead concentrations with volumetric flow rates of the rivers, while atmospheric inputs are estimated by appropirate techniques based on traffic counts at critical road sections. At the time period of which the present study was carried out, total annual lead load of the creeks (Melez, Arap, Manda, and Bornova) which reach the Izmir Bay, was found to be 10084.13 kg/year. Lead load emitted into the atmosphere from the vehicles powered by gasoline was obtained to be 33814.55 kg/year III
Özet (Çeviri)
maddede yoğunlaştığı ve kurşun derişiminin genellikle deniz yüzeyinden dibe doğru gidildikçe azaldığı görülmüştür. Çalışmanın sonucunda, İzmir Körfezinde'ki kurşun kirlenmesinin, İç Körfezde yoğun olduğu, kurşun içeriği yüksek olan askıdaki partiküllerin deniz suyunda yayılması ile körfezin diğer bölümlerine taşındığı görülmüştür. Bulunan kurşun yükünün artan nüfusa ve trafik hacmine bağlı olarak (kurşunsuz benzine geçilmediği sürece) her geçen gün artacağı ve daha da önemli boyutlara ulaşacağı sonucuna varılmıştır. SUMMARY Lead is widespread in air, water, soil, foodstuffs and beverages, in short everywhere in the environment all the time. Lead is not an essential element for the metabolism, however, is proven to be toxic to various biological forms. Sources of lead pollution in Izmir Bay are summarized as river and creek waters collecting several industrial wastewaters including the civil and military shipyards as well as the drainage waters bringing part of the exhaust emissions from vehicles with internal combustion engines. Remaining part of the lead compounds emitted into the air in İzmir finds İzmir Bay as dry deposition. In this study lead concentrations in seawater and sediments of Izmir Bay as well as in air samples are determined. These samples are taken from several points. Lead loads (in kg/year) reaching the Bay from river waters are established by multiplying lead concentrations with volumetric flow rates of the rivers, while atmospheric inputs are estimated by appropirate techniques based on traffic counts at critical road sections. At the time period of which the present study was carried out, total annual lead load of the creeks (Melez, Arap, Manda, and Bornova) which reach the Izmir Bay, was found to be 10084.13 kg/year. Lead load emitted into the atmosphere from the vehicles powered by gasoline was obtained to be 33814.55 kg/year IIIAt the end of the measurement program, lead pollution in the Inner Bay section of the Izmir Bay is found to be heavy, its presence is found to be mainly in the suspended particle forms in water, and its spread is therefore found to be due to dispersion of suspended particles in the Izmir Bay. Lead pollution in the Izmir Bay is estimated to increase in severity by increasing population and traffic volumes (this is unless lead-freegasoline will be used in the city) with time. IV \ â