Uluslararası belgeler ışığında sosyal güvenlik hakkı: Türk Hukuku bakımından bir değerlendirme
The right to social security within the context of international treaties: An evaluation in respect to Turkish Law
  1. Tez No: 423014
  2. Yazar: PELİN TUAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bir insan hakkı olarak sosyal güvenlik hakkı aynı zamanda devlete pozitif faaliyette bulunma ödevi yükleyen bir sosyal haktır. 20. yüzyılın ikinci yarısında insan haklarının korunması ulusalüstü bir aşamaya geçmiştir. Bu dönemde medeni ve siyasi hakların yanı sıra sosyal haklar da uluslararası ve bölgesel sistemler tarafından koruma altına alınmıştır. Bu bakımdan uluslararası insan hakları hukuku belgeleri içerisinde sosyal güvenlik hakkının yerini inceleme gerekliliği doğmuştur. İncelemeyi yaparken Türk Hukukunda düzenlenen sosyal güvenlik hakkının uluslararası hukuk karşısındaki durumunun incelenmesi de bir gerekliliktir. Andlaşmalar sadece devletlere yükümlülük getirmemektedir. Aynı zamanda kişilere de sübjektif bir takım haklar tanıyıp, yargı organları önünde doğrudan talep edilebilme ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Sosyal haklar içeren düzenlemeler bakımından da doğrudan uygulanabilir olup olmadıklarının tespiti önemli bir sorun teşkil etmektedir. Hükümlerin doğrudan uygulanır (self executing) olması için genel olarak bir andlaşmanın iç hukuk bakımından kişilere sübjektif haklar tanıyabilmesi ve yargı organları tarafından hukuk normu olarak uygulanabilmesi gerekmektedir. Sosyal güvenlik hakkını ayrıntılı bir şekilde düzenleyen belgeler Uluslararası Çalışma Örgütü ve Avrupa Konseyi Belgeleridir. Söz konusu kuruluşlar sosyal güvenlik hakkını korumayı denetim mekanizmaları kullanarak sağlamaktadır. Sosyal güvenlik hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde açıkça düzenlenmese de denetim organı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin sosyal güvenlik hakkına ilişkin kararları bulunmaktadır. Devletin sosyal güvenlik hakkını sağlarken getirdiği yasal düzenlemelerin, tarafı olduğu uluslararası belgelerle uyumunun sağlanması gerekmektedir. Aynı zamanda söz konusu yükümlülük Anayasa'nın 90. maddesinden de kaynaklanmaktadır. Söz konusu belgelerdeki düzenlemeler ve denetim organlarının kararları ışığında Türk Hukuku'nda düzenlenen kısa vadeli ve uzun vadeli sigorta kolları değerlendirilmesi gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to social security as a human right is also a social right that imposes a positive obligation to the governments. In the second half of the 20th century the protection of human rights went through a supranational stage. In this period civil and political rights as well as social rights have been protected by international and regional systems. In this respect the necessity to examine the right to social security in respect of international human rights law instruments was born. The examination of the right to social security held in Turkish law against international law when examining the situation is also a necessity. Treaties not impose obligations only to the governments. But also entitle subjective rights and raise the possibility that rights can be claimed directly in front of the judiciary. It constitutes a major problem of determining whether the regulations are self executing including in terms of social rights. In order to apply the provisions of treaties directly the treaty must entitle subjective rights to individuals and must be applied as norms of law in domestic law by judicial bodies. International treaties that regulate the right to social security in detail are adopted by the International Labour Organisation and the Council of Europe. These organizations are using monitoring procedures to ensure protection of the right to social security. Even though the right to social security which didn't clearly enacted in the European Convention on Human Rights, the vii European Court of Human Rights, supervisory body of the ECHR, have decisions relating to social security rights. It is necessary that the legal regulations of the State ensured about the right to social security comply with the international agreements. This necessity also results from the Constitution, Article 90. In the light of regulatory in the specified aggements and the decisions of the monitoring bodies it has emerged to be assessed in short-term and long-term insurance banches of Turkish law.