Risk toplumunun küresel sosyal politika bağlamında incelenmesi
Study of risk society in the context of global social policy
- Tez No: 423015
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ulrich Beck, endüstri toplumunun sona erdiği düşüncesiyle başlayan süreçte iki tür toplum modelinin iç içe geçtiğini iddia etmekte, oluşan bu aşamayı risk toplumu kuramının başlangıç noktası olarak ele almaktadır. Risk Toplumu modeli oluşturulurken temele risk kavramı yerleştirilmektedir. Risk Toplumu, siyasal tartışmalar sırasında seçilecek ya da vazgeçilecek bir seçenek olmadığına göre, Risk Toplumu ile meydana gelen yeni risklere karşı önlem almak gerekliliği doğmuştur. Endüstri toplumunun temellerini sarsan, ortadan kaldıran, değiştiren öz tehditler üreten süreçlerin kendisi olan Risk Toplumu, sınıflı bir toplum modeli değildir. Bundan dolayı alınacak tek tek önlemler dünyayı bir Risk Toplumu olma durumundan kurtarmayacaktır. Risk Toplumu'nun temelini ve itici gücünü oluşturan emniyet ve güvendir. Tüm dünyayı bir tek gibi değerlendirip, dünya toplumlarını yeni risklerden ve tehlikelerden korumak için küresel sosyal politika tezinin hızlıca uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Sosyal politikanın temel dayanakları, amaçları ve araçlarından yola çıkarak Risk Toplumu'nun doğuşu ve gelişimi ile birlikte gereksinim duyulan küresel sosyal politika kavramının tanımı, gelişimi ve araçlarının incelendiği bu tezde, küresel sosyal politikanın oluşturulmasına katkıda bulunan uluslararası kuruluşların, sivil ve özel sektörün, gönüllü organizasyonların işlevleri ve günümüze kadar süregelen gelişmeleri ele alınmaktadır. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü gibi küresel sosyal politika araçları ile uluslararası sorunlara karşılıklı etkileşim ve ulusal çıkarların dengelendiği çözüm olanakları sunulmaya çalışılmaktadır. Bu tezde uluslararası örgütlerin küresel sosyal politika oluşturabilmek için gerekli ama yeterli olmadığına ve bunun nedenlerine değinilerek, küreselleşme sürecinin demokrasi ve insan hakları çerçevesinde gelişmesi bekleniyor ve isteniyorsa, bu durumun küresel sosyal politikalar geliştirilmeden gerçekleşemeyeceği vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Ulrich Becks claims that after the end of the industrial society two types of society models intertwine with each other, accepts this stage as the first step of his Risk Society theory. Risk is the main concept based under the Risk Society theory. Risk Society is not a theory which may be choosen or denied during the political arguments, and because of this situation some action should be taken agains the new risks caused by the Risk Society. Risk Society is a concept which weakens, demolishes, and changes the industrial society. Risk Society is not a society model with classes. Therefore actions taken by just only one country does not solve the problems. The main impulsive forces of the Risk Society are security and trust. Whole world should be accepted as one country and global social policy should quickly be applied to protect the whole nations of the world from new risks and threats. In this thesis the definition of the global social policy – which is needed after the existence of the Risk Society -, its evolution and tools are studied. Also the purposes and the developments of the multinational organizations, public sector, private sector and non-governmental organizatons are discussed. United Nations, International Labour Organization and World Health Organizastion are proposed as the social politics tools can be used as the solution facilities to the international problems with the balance of the national interests. This thesis puts an emphasis on international organizations are necessary to present the global social policy, but also they are not enough by themselves. The thesis indicates if the globalizastion is going to be based on democracy and human rights, it will not be raised without global social policy.