Impact of Chinese national culture on knowledge sharing behavior: China and Turkey example
Çin kültürünün bilgi paylaşım davranışına etkisi: Çin ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 423029
  2. Yazar: Yishake Tulipaer
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Rekabetin arttığı küresel çevrede, bilgi, ekonomi ve firmalar için önemli bir zenginlik ve güç kaynağıdır. Bu nedenle, bilgi üretimi fırmaların iş aktivitelerinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Bilgi paylaşımı organizasyonları başarılı yapabilecek en önemli unsurlardan bir tanesi olduğu için, bilgi paylaşımını engelleyici veya motive edici unsurları anlamak önemlidir. Kültürel farklılıklar, teknolojik altyapı, liderlik, organizasyon kültürü gibi bir çok unsur kişilerin bilgi paylaşımını etkileyebilir (Alavi and Leidner, 2001; Ridings and Gefen, 2002;). Kültürel farklılıklar da bilgi paylaşımının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu çalışmanın odak noktası, Çin kültürünün Çinlilerin Türk müşteriler ile olan bilgi paylaşımlarını nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu amaçla beş Çinli tedarikçi ve beş Türk müşterisi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir Araştırmanın sonuçları ''dil'' ve ''grup yönelim''i'nin Çinli şahısların bilgi paylaşım davranışı üzerinde etki gösteren en önemli iki kültürel unsur olduğunu ortaya koymuştur. Şaşırtıcı bir şekilde, ''yüz'' ve ''mütevazılık'' gibi kültürel unsurlar literatürün tahmin ettiği gibi önemli unsur olarak görülmemiştir. ''Konfüçyüsçü dinamizim''i' nin grup yönelimi ve dilden sonra bilgi paylaşımı üzerinde önemli bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In an increasingly competitive global environment, knowledge is often regarded as the critical resource of firms and economies. Therefore, production of knowledge becomes a major part of companies' business activities. Since knowledge sharing is one of the important factor that can make an organization successful, it is important to understand the factors which are impeding or motivating knowledge sharing. There are several factors, such as, cultural differences, technology infrastructure, leadership, organizational culture that can affect knowledge sharing of the individuals'(Alavi and Leidner, 2001; Ridings and Gefen, 2002;). Among these, one of the major barriers of knowledge sharing is cultural differences. The focal point of this study is to explore the impact of national culture on Chinese individuals' knowledge sharing behavior while they are communicating with overseas Turkish customers in buyer/seller context. The thesis is structured in following orders: the first three chapters provide a review of related prior studies in terms of knowldge, culture and communication respectively. Last chapter explains the research method and data collection, which is followed by results and summary. In-depth interview was conducted with five Chinese suppliers and five Turkish costumers to answer the research questions. The results reveal that language and group-orientation are the most significant two cultural factors which have an impact on Chinese individuals' knowledge sharing behavior. Suprisingly, cultural factors, such as '' concern for face'' and '' modesty'' are not as significant as the literature would predict. Confucian dynamism also has significant effect on knowledge sharing after group-orientation and language.