Dâvût b. Muhammed el-Karsî'nin 'Şerhu'l-Emsileti'l-muhtelife fi's-sarf' adlı eseri (Edisyon kritik)
Dâvût b. Muhammed el-Karsî and Edition critique'Şerhu'l- Emsileti'l-muhtelife fi's-sarf'
  1. Tez No: 423055
  2. Yazar: TAYFUR GÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Dâvût b. Muhammed el-Karsî (v.1169/1756) tarafından yazılan“Şerhu'l-Emsileti'l-muhtelife fi's-sarf”isimli eserin edisyon kritiğidir. Dâvûd-i Karsî, başta İslâmi ilimler olmak üzere birçok alanda eserler vermiş ve müderrislik yapmış olmasına rağmen, bir İmam-ı Birgivî (1523-1573) hayranı olduğu için hayatının son zamanlarını Birgi'de ders okutarak geçirmiş orada vefat etmiş ve Birgivî'nin yanına defnedilmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte Dâvûd-i Karsî'nin yaşadığı dönem ve sarf ilmi ile ilgili kısaca bilgi verildi. Birinci bölümde Dâvûd-i Karsî'nin hayatı, ilmi şahsiyeti ve eserleri incelendi. İkinci bölümde tahkîki yapılan“Şerhu'l-Emsileti'l-muhtelife fi's-sarf”ın tanıtımı yapıldı. Bu amaçla İzmir Milli Kütüphanede bulunan nüsha asıl kabul edilerek dört farklı kütüphanede bulunan nüshaların özelikleri ortaya konuldu. Üçüncü bölüm metin ve metin tesisiyle ilgilidir. Burada farklı nüshalar karşılaştırılarak müellife ait gerçek nüshanın tespit ve kritiği yapıldı. Ekler kısmında karşılaştırma yapılan dört nüshanın ilk ve son sayfalarının resimleri verildi.Bu çalışmamızla, Emsile şârihi el-Karsî hakkında farkındalık oluşturarak daha çok araştırmanın yapılacağı ve kendisine hak ettiği değerin verileceğini ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This studyis a critical version of“Şerhu'l-Emsileti'l-muhtelife fi's-sarf”which was written by Dâvût b. Muhammed el-Karsî (v.1169/1756). Although Dâvûd-i Karsî produced a lot of works in many various fields especially in Islamic Education and taught in medrese, for being a real Birgivi fan he spent his last times teaching in Birgivi, passed away there and he was buried near Birgivî. Our work consists of an introduction and three parts. In the introduction, we have given brief information about morphology and the era that Dâvûd-i Karsî lived.In the first part, we searched Dâvût b. Muhammed b. el-Karsî's life, education, personality and his Works.In the second part, we provided information about Şerhu'l-Emsileti'l-muhtelife fi's-sarf that we study. By regarding the copy in İzmir National Library as original, we printed out the properties of copies existing in four different libraries.Part three is about the text and its creation. In this part, by comparing different copies, the original copy belonging to the author is stereotyped and proved. In appendic part, we gave the first and last pages pictures of four copies we have compared.With this study about Karsî, we hope that the appreciation he deserves will be given to him and a lot of more research will be done.