Dâvûd b. Muhammed-el Karsi'nin Şerhu'l-Emsileti'l-Muhtelife fi's Sarf adlı eseri ve bu eserdeki yöntemin günümüz Arapça eğitimindeki uygulanabilirliği ve önemi
Davud b. the communication of Muhammed el-Karsi, named Sherhu-Emsileti'l-Muhtelife fi-s-Sarf and the applicability and importance of the method in this work in Arabic education
  1. Tez No: 666922
  2. Yazar: MESUT DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı âlimi Dâvûdu'l-Karsî'nin sarf ilmine dair yazmış olduğu Şerhu'l-Emsileti'l-Muhtelife fi's sarf isimli eseri ele alınmıştır. İncelediğimiz bu kitap Arapça'yı doğru bir şekilde öğretmek ve öğrenmek isteyenler için yazılmış, dil kurallarına açıklık ve kolaylık getirmesi amaçlanmış bir eserdir. Eserimiz Arapça eğitimi için ilk olarak fiillerin zamanlara ve şahıslara göre çekimlerini, kelimelerden yeni ve başka anlama gelecek kelimeler türetilmesini gösterirken; bunların kurallarını, yapılma yollarını ve bu kalıpların nasıl meydana geldiğini açıklayan daha önce medreselerde okutulan klasik metoda ait temel kitap olan 'el-Emsile' kitabının şerhidir. Anlatmak ve tanıtmak istediğimiz bu yöntem ile günümüzde Arapça'yı seven ve öğrenmek isteyen şahıslara kolaylık sağlamasını ve bir yol açmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
In this study, the work of“Sharh al-Emsileti-l fi's Sarf”written by the Ottoman scholar Dawud al-Qarsi was discussed. As it can be understood from the contentand the name of thework, the work is intended to provide convenience to the people who want to learn the Arabic language, firstly, the conjugation of the verbs according to the time sand the derivation of new words from the words for Arabic language education; It is an annotation of the book named ''al-Emsile'' belonging to the classical method, which was previously studied in madrasahs to explain its methods and methods.