Algılanan örgütsel destek ile içgirişimci davranışı ilişkisinde örgütsel güvenin rolü
The role of organizational trust in the relationship between perceived organizational support and intrapreneur behavior
- Tez No: 423064
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşmenin sonucu oluşan hızlı değişen çevre şartları, örgütleri sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeye zorlamaktadır. Örgütlerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri konusunda en önemli etkenlerden biri girişimsel özellikleri olmaktadır. Örgütün girişimsel yetkinliğinin temelinde, her örgüt üyesinin kurumları adına gerçekleştirdikleri girişimcilik faaliyetleri bulunmaktadır. İçgirişimcilik olarak adlandırılan bu olgunun kapsamının netleştirilmesi ve öncüllerinin incelenmesi işletmeler için önem kazanmaktadır. Fakat, firma girişimciliği alanı içindeki bireyin örgütü adına girişimsel faaliyetlerini kapsayan içgirişimcilik, yazında yeteri kadar tartışılmamaktadır. Bunun en önemli nedeni, içgirişimcilik kavramının üzerinde görüş birliği olmaması ve kavramı ölçme konusundaki problemlerdir. Bu çalışmanın amacı içgirişimcilik kavramını netleştirmek ve içgirişimci davranışının öncülleri olarak görülen algılanan örgütsel destek ve örgütsel güvenin içgirişimci davranışı ile ilişkilerini irdelemektir. Bu nedenle, ilk aşamada ölçme sorunlarını aşabilmek için içgirişimci davranışı ölçeği geliştirilmiştir. Sonraki aşamada ise sözü edilen değişkenler ile ilgili hipotezler test edilmiştir. Ölçek geliştirilme aşamasında, konu uzmanları ile madde havuzu oluşturulmuş, Ar-Ge Merkezi Belgeli İşletmelerde 182 çalışan ile madde havuzu analiz edilmiştir. Yenilikçi iş davranışı, destekleyicilik, bilgi edinimi, rekabetçilik, proaktiflik ve inisiyatif alma olarak 6 boyutlu ölçek geliştirilmiştir. Açıklayıcı model testi için, teknoloji geliştirme bölgelerinde kayıtlı firmalarda çalışan 162 kişiden elde edilen veriler ile iç girişimci davranışı boyutları ve algılanan örgütsel destek ilişkisinde örgütsel güvenin rolü sorgulanmıştır. Yenilikçi iş davranışı, destekleyicilik ve bilgi edinimi boyutlarının algılanan örgütsel destek ile ilişkisinde örgütsel güvenin tam aracı rolü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations are forced to achieve sustainable competitive advantage due to rapidly changing environmental conditions caused by globalization. One of the most important factors to obtain sustainable competitive advantage is the entrepreneurial characteristics of organizations. Organization's entrepreneurial competence is based on entrepreneurial activities of each employee on behalf of organization. This phenomenon is called as intrapreneurship. Clarifying the concept and antecedents of intrapreneurship is crucial for business administration. However, there is a lack of discussion about the individual entrepreneurial activities on behalf of the firm that is called intrapreneurship as a part of the firm level entrepreneurship. The main reasons are the lack of concensus over the concept of intrapreneurship and the measurement problems of this phenomenon. The aim of this study is to make a more explicit intrapreneurship concept and to explore the relationships between the intrapreneur behavior and perceived organizational support and organizational trust which are seen as the antecedents of intrapreneur behavior. Hence in the first stage of the study, the intrapreneur behavior scale has been developed to overcome measurement problems and in the latter stage the hypotheses about the two antecedents of intrapreneur behavior have been tested. In the measurement development stage, an item pool has been formed with the aid of experts on this concept and afterwards this pool has been tested at the certificated R&D centers on 182 employees. The developed scale has six dimensions: innovative work behaviour, championing, information gathering, competitiveness, proactiveness and taking initiative. To test the explanatory model, data which has been gathered from 162 employees working for the companies registered in technology development areas has been analyzed to examine the role of organizational trust in the relationship between perceived organizational support and intrapreneur behavior. Organizational trust is fully mediating the relationship between perceived organizational support and three dimensions of intrapreneur behaviour which are innovative work behavior, championing and information gathering.