Radyoloji çalışanlarında performans değerlendirmesi
Performance management in radiology staff
  1. Tez No: 423073
  2. Yazar: GÜLSÜM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İşletmelerin en önemli girdi unsuru insandır. İşin niteliği ile buna uygun personel seçimi, işletmelerin İnsan Kaynakları Yönetimi departmanında yapılmaktadır. Burada yapılan personel değerlendirmeleri ile işe alma, işten çıkarma, terfi etme, uygun işte çalıştırma, eğitim, ücret, ödül, ceza gibi uygulamaları gerçekleştirilmektedirler. Bu uygulamalar işletmelerin kaderini belirlemesini ve rekabet ortamında başarılı olmasını sağlamaktadır. Bunun için performans değerlendirmenin önemi büyüktür. Sağlık işletmelerinde hastalıkların teşhisinde yapılan laboratuvar incelemeleri içerisinde Radyoloji birimleri önem arz etmektedir. Yapılan literatür taraması sonucunda, Türkiye'de hizmet veren hastanelerin Radyoloji birimlerinde“Performans Değerlendirme”çalışmaları genellikle birim amirinin değerlendirdiği sicil notu üzerinden yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmada İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan dört hastanenin Radyoloji bölümlerinde çalışan Radyoloji Tekniker ve Teknisyenler'in performans değerlendirmeleri amiri, birim sorumlusu, çalışma arkadaşı ve kendisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 360 derece performans değerlendirmesi örnek alınarak kısıtları ile beraber anket çalışması yapılmıştır. 5'li likert metodu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 21.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında hipotezler ışığında iki grup parametrelerinin gruplar arası karşılaştırmalarında bağımsız örnekler(İndependent samples) -t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important input parameter in organizations is the human factor. The definition of the job and the correct personnel matching are done by the Human Resources Departments of organizations. The personnel assessment conducted in these departments has effect on many application areas such as employment, expulsion, promotion, demotion, efficient placement to departments, education and bonus payments. Henceforth, the performance assessment of employees is very important. Radiology departments are among the most prominent units that provide laboratory examinations for diagnosis of patient illnesses, in healthcare organizations. In the literature it is indicated than the performance assessment of radiology departments in Turkish hospitals is usually done as grading by the head of staff and kept in personnel records. In this research, the performance assessment of Radiology technologists and technicians are presented in the radiology departments of 4 hospitals in Istanbul Anatolia side, conducted by the administrator, the head of staff, collegues and the staff himself. These assesments are results of survey studies based on the 360 degree performance assesment model with certain restrictions. A likert scale is applied with a range of 5 and SPSS 21.0 is used for statistical analysis. With in the light of the proposed hypothesis, the quantitative data is compared with independent samples t test.