Yeni medya çalışmaları açısından markaların pazarlama stratejileri ve bir uygulama
Marketing strategies of brands from the perspective of new media studies and an application
  1. Tez No: 423074
  2. Yazar: BURAK BAHADIR ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin her geçen gün internet kullanıcılarının yaşamında ve markaların stratejik pazarlama planlamalarında kullanılması, iletişim faaliyetlerinin biçim ve içeriğini farklı boyutta etkilemiştir. Yeni medya akımı ile birlikte eş zamanlı enformasyon aktarımı, interaktif iletişim olgusu ile kullanıcıya yeni sınırlar belirlemiştir. Bu sınırlar, sosyal medya üzerinden kurumların pazarlama stratejilerini planlanmasını ve ürün ve hizmetlere yönelik satışlara destek oluşturabilecek tüm düzenlemeleri, çağın ve rekabet ortamının gerektirdiği anlayışa uygun olarak düzenlemesini sağlamıştır. Ayrıca, hedef kitlenin tercihlerinde rakip firmalardan önde olabilmek ve marka imajı yaratılması konusunda sosyal medya ile etkileşim halinde olmak, büyük önem taşımaktadır. Tez kapsamında,“yeni medya odaklı bir pazarlama stratejisi yönetimi incelemesi”ortaya konmuştur. Sosyal medya pazarlaması incelenen firma, halkla ilişkiler temelli pazarlama iletişimi yönetimine dair yaklaşımlarını, modern pazarlama anlayışına yönelik olarak hazırlamaktadır.Bu çerçevede, yeni medya pazarlama stratejileri açısından incelenen firmanın pazarlama stratejilerine uygun yaklaşımlar sergilemesine rağmen, profesyonel destek oranının düşük olduğu görülmüştür. İncelenen firmanın doğru bir şekilde yeni medya pazarlama stratejisi gerçekleştirmesi için önerilen model anlayışı,“tüketici odaklı planlama”ve“profesyonel içerik yönetimi”olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of the new communication technologies by internet users' daily life and in strategic marketing planning has affected the format and content of communication activities.Beyond the new media trend transfer of information synchronous has determined new borders with interactive communication phenomen for users. These borders have achieved planning marketing strategies in social media and the whole arrangements which can support selling product and services appropriate to the competion and new age. Besides, in getting priority in preferences of target market and in creating brand image it is essential to be in interaction with social media. The firm investigated in this study, has conducted its approaches related to the marketing communication based public relations directed modern marketing approach.In this framework, it's seen that the rate of professional support is inadequate however it has new media marketing strategies appropriate to its marketing strategies. In this study, to achieve the right implementation of new media marketing strategy, consumer oriented planning and professional content management are proposed.