Obsesif-kompülsif bozukluğu olan çocukların nöropsikolojik testlerle, beyin magnetik rezonans spektroskopi bulgularının kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparing children with obsessive-compulsive disorder and controls with neuropsychological tests and brain magnetic resonance spectroscopy results
  1. Tez No: 225354
  2. Yazar: ÖZHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHNUR ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Psychiatry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çocuk ve ergenlerdeki OKB bulgularının gelişiminde bilişsel-kognitif bozulmalar ve beyin biyokimyasında farklı bölgelerdeki değişikliklerin önemli etkenler olduğuna inanılır. Bu çalışmada, bu iki önemli etyolojik etkenin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya birbirine benzer 15 OKB'si olan ve 15 sağlıklı çocuk ve ergen alındı. Hastalar ayrıntılı klinik ve nöropsikolojik değerlendirmenin ardından, Beyin MRS işlemine alındılar. OKB hastalarının nöropsikolojik değerlendirmelerinde, kontrollere göre görsel-uzamsal işlevsellik, görsel tarama ve algılama, düzenleyici stratejilerde bozulmaları olduğu, uzun süreli sözel bellekte ise ilginç olarak daha güçlü oldukları görüldü. Toplam IQ ortalamaları birbirine benzemesine rağmen OKB grubunun ortalama sözel IQ'larının daha yüksek, Performans IQ'larının daha düşük olduğu gözlendi. Beyin MRS bulgularına göre pediatrik OKB çalışmalarında sıklıkla bozulmaların bildirildiği medial talamus'ta herhangi bir farklılığa ulaşılamasa da, OKB patofizyolojisinde yeri olan orbitofrontal, ön singulat korteks, lentiküler ve kaudat çekirdekte her iki grup arasında belirgin farklılıklar saptandı. Yazında şimdiye dek OKB patofizyolojisinde pek değinilmeyen oksipital gri cevherde farklılıklara rastlanmış olması ve OKB hastalık süresiyle insular korteks metabolit oranları arasında ters ilişki olması ilginçtir. Ayrıca bu çalışmada beynin farklı bölgelerindeki farklı metabolitlerle, bilişsel işlevler arasında hasta ve kontrol gruplarında farklı ilişkiler saptandı.
Özet (Çeviri)
It is believed that neuropsychological-cognitive deficits and biochemical alterations in different brain regions are involved in the etiology of OCD in children and adolescents. These two important etiological factors are aimed to be investigated in this study. Children and adolescents with OCD (n:15) and case matched healthy controls (n:15) were recruited for the study. After the detailed clinical and neuropsychological evaluation, all subjects went under the MRS procedure. In the neuropsychological assesment it was observed that children and adolescents with OCD had impairments in visuo-spatial functioning, visual scanning and perception, organising strategies. Interestingly pediatric OCD subjects had strengths in long term (delayed recall) verbal memory. Despite the similar average sum IO's in the two groups, OCD subjects had lower performance IQ's and higher verbal IQ's. According to the MRS results, there had been any difference between OCD and control subjects in medial talamic region, which has been implicated in previous pediatric OCD-MRS studies. Between the two groups significant differences had been observed in orbitofrontal, anterior cingulate cortex, caudat and lenticular nucleus, areas which are important in the pathophysiology of OCD. It was found interesting that firstly there had been a significant metabolic difference in right occipital grey matter between the two groups and secondly there had been a negative correlation between OCD duration and insula metabolic ratios. These brain regions were not implicated in OCD-MRS studies previously. It was observed that there had been various relations between cognitive functions different metabolic ratios in different brain regions in the two groups.