Endüstri ürünleri tasarımında iki boyutlu anlatım teknikleri
  1. Tez No: 42308
  2. Yazar: ALİ GÜNEYLİGİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
II ÖZET Bu araştırmanın amacı; Endüstri Ürünleri Tasarımında kullanılabilecek iki boyutlu anlatım teknikleri başlığı altında özellikle renklendirme araçlarının ve tekniklerinin belirlenmesidir. Bunun yanısıra, araştırmanın, Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimi gören yada ilgi duyan kişilere araçları ve teknikleri tanımaları konusunda yol gösterici olabileceği düşünülmüştür. Birinci bölümde; görme ve algılamanın genel tanımları verilmiştir. İkinci bölümde; rengin nasıl algılandığı, teorisi ve çeşitleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; ışığın yoğunluğu, miktarı, gölge ve gölge perspektifi konuları incelenmiştir. Dördüncü bölümde; iki boyutlu anlatım teknikleri türleri; eskiz, teknikresim, perspektif ve çeşitleri, şematik kesit ve görünüş, yapı ve işlev diagramı, hareket diagramı, ergonomik diagram, renklendirme illüstrasyon ve bilgisayar genel tanımlamaları yapılmıştır. Beşinci bölümde: çizim araçları ve yardımcı malzemeleri çeşitleri incelenmiştir. Altıncı bölümde; renklendirme araçları ve yardımcı malzemeleri çeşitleri incelenmiştir.Ill Yedinci bölümde; renklendirme teknikleri: air brush, marker, aquarel, guvaj, akrilik, suluboya ve toz pastel teknikleri özelliklerine yönelik incelenmiştir. Sekizinci bölümde; air brush, marker, aquarel, guvaj, akrilik, suluboya ve toz pastel tekniklerinin aynı obje üzerinde uygulamaları yapılmıştır. Dokuzuncu bölümde; farklı objelerin, karışık tekniklede uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this research is to determine especially tools and techniques of colouring that can be used in Indusrtial Design under the title of two dimensional presentation techniques. In addition to that, the research is thought to serve to the students of Industrial Design and to people interested in this subject as a guide in order to recognize the materials and techniques in colouring. In the first chapter; the general descriptions of“seeing”and“perception”are given. In the second chapter; the subjects of how the colour is perceived, the theory and types of colour are analyzed. In the third chapter; the subjects of the density and the quantity of light, shadow and shadow perspective are analyzed. In the fourth chapter; the general descriptions of the types of two dimensional presentation techniques, different types of layout, technical drawing and perspective, section outline and view, the structure and function diagram, movement diagram, ergonomic diagram, rendering, illustration and computer are given. In the fifth chapter; types of drawing tools and aid materials are analyzed. In the sixth chapter; types of rendering tools and aid materials are analyzed. In the seventh chapter; rendering techniques are studied accordingV the characteristics'of air brush, marker, aquarel paint, gouache paint, acrylic paint, water colour and powder crayon colouring techniques. In the eight chapter; air brush, marker, aquarel paint, gouache paint, acrylic paint, water colour and powder crayon techniques are applied on a single design object. In the ninth chapter; mixed techniques are applied on different design objects.