Designing for people with anxiety: Supporting information acquisition, interpretation, and use through toolkit design
Anksiyete ile yaşayan bireyler için tasarım: Bilgi edinme, yorumlama ve kullanım süreçlerinin araç kiti tasarımı yoluyla desteklenmesi
- Tez No: 1011128
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Tasarımın karmaşık sağlık ve iyi oluş bağlamlarına artan entegrasyonu, tasarım kararlarını anlamlı bir şekilde bilgilendirebilecek kapsamlı ve çok boyutlu sağlıkla ilişkili bilgiye olan ihtiyacı artırmıştır. Bu ihtiyaç, özellikle anksiyete bozuklukları bağlamında kritik hale gelmektedir; zira tasarımcılar, karmaşık bir doğa, değişen etkiler ve derin kişisel deneyimler tarafından şekillenen bir durumu ele almak durumundadır. Anksiyete ile yaşayan bireyler için tasarım yapmak, genel bir aşinalıktan fazlasını gerektirir; bu durum, onun çok boyutlu ve öznel özelliklerinin ve bunların bireysel deneyimleri nasıl şekillendirdiğinin anlaşılmasını gerektirir. Ancak, tasarımcıların bu tür bilgilere nasıl eriştiği, bu bilgilerle nasıl etkileşime girdiği ve bunları nasıl anlamlandırdığı hâlâ net değildir. Bu doğrultuda, bu çalışma, tasarımcıların anksiyete ile yaşayan bireyler için tasarım yaparken anksiyete odaklı sağlık bilgisini edinme, yorumlama ve kullanma süreçlerinde nasıl desteklenebileceğini incelemektedir. Metodoloji iki faz olarak yapılandırılmıştır. Birinci faz, tasarımcılar, ruh sağlığı uzmanları ve anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler de dâhil olmak üzere temel paydaşların anlaşılmasına odaklanmıştır. Bu faz üç aşamadan oluşmaktadır: tasarımcılarla gerçekleştirilen üretken görüşmeler; ruh sağlığı uzmanları ile yapılan uzman görüşmeleri; ve anksiyete tanısı almış bireyler ile gerçekleştirilen yönlendirilmiş hikâye anlatımı oturumları aracılığıyla yürütülen anlatı temelli araştırma. İkinci faz ise, birinci fazdan elde edilen içgörülerin, Tasarımcılar için Anksiyete Odaklı Bilgi Araç Seti (AFIT-D) olarak adlandırılan yapılandırılmış bir rehbere nasıl dönüştürülebileceğini incelemiştir. Tasarımcıların zihinsel modelleriyle uyumu sağlamak amacıyla Kart Sıralama (Card Sorting) ve Ağaç Testi (Tree Testing) yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, tasarımcıların kapsamlı, yapılandırılmış, uyarlanabilir, görsel olarak desteklenen ve çok katmanlı bilgiye ihtiyaç duyduklarını ve bu bilginin tasarım süreçleri ile uyumlu olması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing integration of design into complex health and wellbeing contexts has increased the demand for comprehensive and multidimensional health-related information that can meaningfully inform design decisions. This need becomes particularly critical in the context of anxiety disorders, where designers must navigate a condition shaped by a complex nature, evolving influences, and deeply personal experiences. Designing for individuals living with anxiety requires more than general familiarity; it demands an understanding of its multifaceted and subjective characteristics and how these shape individual experiences. Yet, the ways in which designers access, engage with, and make sense of such information remain unclear. In response, this study explores how designers can be supported in acquiring, interpreting, and using anxiety-related health information when designing for individuals living with anxiety. The methodology was structured into two phases. Phase 1 focused on understanding key stakeholders, including designers, mental health professionals, and individuals living with anxiety disorders. This phase consisted of three stages: generative interviews with designers; expert interviews with mental health professionals; and narrative inquiry through directed storytelling sessions with individuals diagnosed with anxiety. Phase 2 examined how insights from Phase 1 could be translated into a structured guide, the Anxiety-Focused Information Toolkit for Designers (AFIT-D), using Card Sorting and Tree Testing to ensure alignment with designers' mental models. The results highlight designers' need for structured, adaptive, visually supported, and multilayered information that is comprehensive in scope and aligns with their design processes.