Türkiyedeki hasta hakları uygulamaları çerçevesinde çocuk hastaların durumu
Patient rights in Turkey within the framework of child patients rights applications
- Tez No: 423091
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmanın amacı; genelde hasta haklarının gelişimi ve ülkemizdeki hasta haklarının gelişim süreci, özelde ise ülkemizde ki hasta hakları uygulamaları içinde çocukların durumu ve sahip oldukları hakları incelemektir. Bu amaçla çalışma üç bölüm halinde planlanmış, birinci bölümde hasta haklarının doğuş süreci ve temel tanımlara yer verilmiş, ikinci bölümde Türkiye'deki hasta hakları ile ilgili gelişmeler ve uygulamalardaki hasta hakları incelenmiş, üçüncü bölümde ise Türkiye'deki hasta hakları ile ilgili yazılı mevzuat içinde çocuk hastaların durumu ve sahip oldukları haklar ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan metot olarak tarihçi metot ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma içersinde mesleki bilgi ve gözlemlere yer verilmiştir. Çalışmada esas olarak hasta hakları konusu derinlemesine araştırılarak ele alınmış, ülkemizdeki mevzuat ve hasta hakları uygulamaları içersinde çocuk hastaların durumu ve sahip olduğu haklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda çocuk hastaların durumu ve sahip oldukları haklar konularında farkındalık ve duyarlılık gelişmesini sağlayacak eğitim programları oluşturulması, çocuk hastaların haklarının korunması ve geliştirilmesini sağlayacak yasal düzenlemelere ve politikalara ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bu çalışmaların devlet politikası olması gerektiği ve sağlık alanında çocuklar için daha fazla pozitif ayrımcılık uygulamalarına gereksinim bulunduğu, çocuk hasta haklarının ayrıca tanımlanması gerekliliği sonucuna varılmış.
Özet (Çeviri)
The aim of the study general development process of the development of patient rights and patient rights in our country, in particular in the application of patients' rights in our country is to examine the situation of children and the rights they have. For this purpose planned in three sections, given the birth process and basic descriptions of patients' rights in the first part, the second part examined the patients' rights in the relevant development and implementation of patient rights in turkey, in the third part of the child in writing legislation on patients' rights in turkey patients of their rights and the situation is dealt with. Historians as the method used in the study method was utilized and consequently the technical literature. Below is professional information and observations in the work. Patient rights issues mainly investigated in this study were discussed in depth in the patients' rights legislation and practices within our countries have tried to reveal the status and rights of children who have. Of pediatric patients as a result of working conditions and the rights issues that they have to provide awareness and sensitivity improvement establishing training programs, children will provide the protection and promotion of the rights of the patients showed a need for legislation and policies. This study should be of the state policy in the field of health requirements and more positive discrimination for children, the identification of children who also have concluded that the rights requirements.