Sağlık hizmet kalitesi iyileştirmede hata tür ve etkileri analizi, İstanbul'da bir üniversite hastanesi örneği
Health care quality improvement in failure mode and effects analysis, an example of a university hospital in Istanbul
  1. Tez No: 423092
  2. Yazar: SELMA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hata Tür ve Etkileri Analizi sağlık hizmetleri kalite iyileştirme çalışmaları bakımından öne çıkan yeni bir uygulamadır. Tekniğin sağlık hizmet süreçlerinde oluşabilecek hataların önlenmesi amacıyla yapılacak risk değerlendirme çalışmalarında uygulanabilmesi, rekabetçi piyasa koşulları nedeniyle daha fazla önem kazanmıştır. Bu nedenle analizin sağlık hizmet kalitesi iyileştirmede süreç risk analizlerinde uygulanabilirlik değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada tarihçi metottan faydalanılmış, bu yöntem nedeniyle kaynak taraması tekniği kullanılarak literatür taraması yapılmıştır. Hata Tür ve Etkileri Analizi uygulamasında veriler uygun istatistiki ölçümler ile mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere dayalı olarak değerlendirilip yorumlanmıştır. Çalışmada, Hata Tür ve Etkileri Analizinin hasta güvenliği açısından yüksek riskli süreçlerde uygulanabilirliği incelenmiştir. Yöntem ile sağlık hizmetlerindeki yüksek riskli süreçlerde oluşabilecek hataların önceden tespit edilebildiği, hataların hastaya ulaşmadan önce etkili güvenlik ve kontrol yöntemleri ile önlenebildiği görülmüştür. Gerekli önlemler alınarak hataların oluşma sıklığının ve hata olasılığının düşürülebildiği, hata olasılığının düşürülmesiyle hatanın gerçekleşmesi durumda oluşacak maliyetlerinde engellediği görülmüştür. Bu yöntemin yönetimdekilerin ve çalışanların desteği ile uygulanmasının kolay ve uygulama maliyeti düşük bir yöntem olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Failure Mode and Effects Analysis is a new prominent practice in the in making good healthcare quality studies. The technique can be used in the risk analysis to be prevented from the possible failures in healthcare processes, and this gains more importance due to the competitive market conditions. Therefore, the analysis has been evaluated from the point of feasibility in making good healthcare quality studies and risk processes. Annalistic method has been used in the thesis, due to the method mentioned, using reference review technique, literature has been reviewed. The findings in Failure Types and Effects Analysis have been evaluated and commented according to the statistical measurements together with occupational knowledge, experience and observations. In the thesis, it has been investigated that the feasibility of Failure Types and Effects Analysis in the high risky processes from the point of patient safety. It has been observed that due to the method, in the high risky processes in healthcare, the possible failures can be determined in advance and by the way of effective safety and control methods, patients were prevented from negative effects. It has been seen that the occurrence of failure frequency and the possibility of failures can be reduced by taking the necessary precautions, and it has also seen that the possible loss can be prevented in case failure happens. It has been understood that this method is a low-priced method and with the management support together with the personnel, it can be applied easily.