Kamu kurumlarında yalın yönetim: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) örneği
Lean management in public institutions: Social Security Institutions (SSI) example
- Tez No: 423096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada yeni yönetim yaklaşımlarından yalın yönetim incelenmiştir. Yalın yönetimin doğuşu ve gelişim sürecinde hangi kaynaklardan etkilendiği ve gelişmesine katkısı olan kişiler ve olaylardan da bahsedilmiştir. Yalın üretim hususları incelenerek oradan yalın yönetime geçiş sürecinin evrimi takip edilmiştir. Yalın yönetimin temel ilke ve prensipleri verilirken özellikle kar amaçlı olmayan kurumlar için yalın basamaklarında ilerlerken ihtiyaç duyabileceğimiz yalın haritaların ne kadar yardımcı olacağından bahsedilmiştir. Araştırmanın yazın taraması bölümünde bahsedilen prensipler daha sonra her biri kanı olarak hazırlanarak uygulama kısmı oluşturulmuştur. Özellikle yazın taraması bölümünde bahsi geçen prensipler kurum için yalın denilebilen hususlar olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Konu başlığı itibariyle ülkemiz için yeni bir husus olduğu söylenebilir. Bu yeni hususun ilk etapta varlığından söz etmenin zorluğunun farkında olunduğu için öncelikle, kurum kendi duruşuyla yalın yönetim prensiplerine ne kadar yakın veya uzak olduğunun farkına varabilir. Böylece yalın yönetimin varlık derecesi tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
Lean management that is the one of main management approaches has been examined in this study. The emerge, the sources affected by during the improvement process and the events contributing the development of lean management has been discussed.The main principles of lean production and its evoluation to lean management has been tracked within this study. To determine the main affect of lean management especially for non-profit organizations, lean maps and main principles and rules of lean management has been discussed. The principles examined in the literature review part has been used to make out the implementation part of the study. Ecpecially the principles discussed in the literature part has been reviewed again whether they are the main components for the institutions. Lean management can be seen as newly developing issue for todays work environment. Within this context, organizations should review lean management issue as close or out of reach approach for themselves. Thus the actuality and importance of lean management may be established for organizations.