The grotesque, the gothic and the carnivalesque representation of the city in London: The Biography by Peter Ackroyd
Peter Ackroyd'un The Biography eserinde kentin grotesk, gotik ve karnavalesk temsili
- Tez No: 423128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUĞU TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Peter Ackroyd'un London: The Biography adlı eserinde, kent ve kent insanları arasındaki bağlantı ve şehir gerçeğinin yazında grotesk, gotik ve karnavalesk açıdan nasıl yansıtıldığını incelemektir. Peter Ackroyd'un bu eserinin incelenmesinde, kent ve kent insanlarının karşılıklı ve karmaşık etkileşimlerinin sonucunda, yazarlar için sınırsız bir kaynak olan kentin yaşayanlarıyla beraber çürümüş ve canavarlaşan bir coğrafyaya dönüştüğü öne sürülmektedir. Bu çalışmanın kuram bölümünde grotesk, gotik ve karnaval kavramları çeşitli kuramcıların düşüncelerine yer verilerek tanımlanmıştır. Ayrıca bu bölümde diğer eleştirmenlerin fikirlerinin yanı sıra, Mikhail Bakhtin'in grotesk ve karnavalesk kavramları söz konusu eseri analiz bölümünde inceleyebilmek için açıklanmıştır. İlk analiz bölümünde, eserdeki kent kimliği, Mikhail Bakhtin ve Wolfgang Kayser'in grotesk tanımlarına ve diğer yazarların şehir ve grotesk söylem hakkındaki fikirlerine dayandırılarak incelenmiştir. İkinci analiz bölümünde ise Ackroyd'un kent tasvirindeki gotik öğeler tartışılmıştır. Son analiz bölümünde ise, London: The Biography'deki karnavalesk öğeler araştırılmıştır. Sonuç bölümünde, Ackroyd'un eserinde kent ve insanların birbirine bağlı oldukları ve kent insanlarının, içinde yaşadıkları kente dönüşerek, karanlık ve canavarlaştıran barbar kent tarafından biçimlendirildikleri kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the relationship between the city and the inhabitants, and its representation in narrative from the grotesque, the gothic and the carnivalesque perspectives in Peter Ackroyd's work, London:The Biography to define an urban reality. By analysing London:The Biography, it has been put forward that the city, which is a limitless vein for writers, with its inhabitants represents a corrupt and dehumanising landscape as a consequence of the mutual and complicated interaction between them. While reaching that conclusion, the literary concepts of the grotesque, the gothic, and the carnivalesque are defined through the views of the critiques in theoretical chapters. Mikhail Bakhtin's ideas on the grotesque and the carnivalesque are studied to analyse London: The Biography in the analytical chapters in addition to the other critical views. In the first analytical chapter, the city identity is investigated in terms of its dark and dehumanising character by benefiting especially from Mikhail's Bakhtin grotesque realism and Wolfgang Kayser's serious grotesque as well as the other writers' texts on the cityscape and the grotesque discourse. The second analytical chapter is dedicated to the gothic aspects of Ackroyd's representation of the city. The third analytical chapter explores the carnivalesque representation of Ackroyd's city narrative. In the conclusion part, it has been proved that the city and the inhabitants in London: The Biography are interdependent, and the inhabitants are shaped by the brutality of dark and dehumanising city by being transformed into the city they live in.