Female corporeality, abjection and the grotesque at the intersection of the gothic and ecocriticism in contemporary women's fiction
Çağdaş kadın edebiyatında gotik ve ekoeleştiri kesişiminde kadın bedeni, iğrençlik ve grotesk
- Tez No: 892881
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, çağdaş kadın edebiyatı ve sinemasında insandan ibaret olmayan dünyalarla iç içe geçmiş abject ve grotesk kadın bedeni temsillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu temsiller, kadın cinselliği ve kadın bedenini aşırı, bastırılmış ve eyleyicilikten yoksun kurgulayan ataerkil sisteme karşı çıkarak yıkmayı hedeflemektedir. Kuramsal çerçevesini Kristeva'nın iğrenme (abjection) kuramı ve Bahtin'in grotesk beden imgesi üzerine kuran bu çalışma, doğa, toplumsal cinsiyet ve kesişimsel baskı sistemleri arasındaki etkileşimi incelemek için ekogotik, maddeci feminist ve queer ekoeleştirel bir çerçeve önermektedir. Bu çalışma, Anita Desai'nin \textit{Fire on the Mountain}'ı, Larissa Lai'nin \textit{Salt Fish Girl}'ü, Latife Tekin'in \textit{Zamansız}'ı, Han Kang'ın \textit{The Vegetarian}'ı ve Julia Ducournau'nun \textit{Raw}'u, ırkın, sınıfın ve cinsiyetin işaretini taşıyan abject ve grotesk kadın bedenini doğa ve kadınlar üzerindeki eril tahakküme karşı bir direniş alanı olarak sunan eserler olarak ele almaktadır. Toplumsal cinsiyete ve doğal olana ilişkin yargıların kesiştiği noktaları öne çıkararak başkalaşım geçiren kadın bedenini ekogotik bir mercekle incelemektedir. Patriyarkal düzenin norm dışında konumlanan kadın bedeni ile ilişkilendirdiği grotesk kavramı ve iğrenme hissinin neyin doğal kabul edildiğine ilişkin fikirler üzerinden nasıl tanımlandığını incelemektedir. İncelenen metinlerin, sınırları ihlal eden ve hiyerarşiyi alaşağı eden grotesk bir oluş biçimi sunan abject kadın bedeninin insanlığı ve kadınlığı insan-merkezci olmayan bir perspektiften yeniden tanımlamaya olanak sunan karnavalesk bir başkaldırıyı temsil ettiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to study contemporary women's fiction and cinema in terms of its representation of the grotesque and abject female body entangled with more-than- human nature, which subverts the patriarchal coding of female corporeality and sexuality as repressed, excess, and non-agential. Drawing primarily from Kristeva's theory of abjection and Bakhtin's concept of the grotesque body, I establish an ecogothic, material ecofeminist, and queer ecological framework to investigate the complex interplay between nature, gender, and intersectional structures of oppression. I base my analysis on Anita Desai's Fire on the Mountain, Larissa Lai's Salt Fish Girl, Latife Tekin's Zamansız, Han Kang's The Vegetarian, and Julia Ducournau's Raw as examples in which the grotesque and abject female body, marked by race, class, and gender, becomes a site of resistance against the interlinked oppression of women and nature. By foregrounding the intersections of gender and nature through an ecogothic lens, I focus on the theme of the metamorphosing female body to expose how sense of abjection and grotesqueness, a category of the patriarchal register attributed to any female body that does not conform to norms, are defined through ideas of what counts as natural. I posit that these texts seize the subversive and transgressive potential of the abject female body, in its grotesque materiality, to engage in a 'carnivalesque uncrowning,' redefining what counts as woman and what counts as human from a non-anthropocentric perspective.