The carnival spirit and grotesque in Jane C. Loudon's The Mummy!: A Tale of the Twenty-Second Century
Jane C. Loudon'ın The Mummy!: A Tale of the Twenty-Second Century romanında karnaval ruhu ve grotesk
  1. Tez No: 821418
  2. Yazar: ARZU TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ütopik bilim kurgu, gotik ve fantastik kurgunun grotesk bir birleşimi olan Jane C. Webb Loudon'un yazdığı The Mummy!: Or a Tale of the Twenty-Second Century (1827) modern bilim kurgunun öncülerinden biri olmasına rağmen spekülatif kurgu edebiyatına olan katkıları hakkındaki akademik inceleme eksikliğiyle birlikte gölgede kalmıştır. Bu tezin amacı Jane C. Webb Loudon'un yazdığı The Mummy! adlı romanı Bakhtin'in kuramı çerçevesinde ve üç ana bölümde karnavalesk romanın bir timsali olarak okumaktır. İlk bölümde romanın karnavalesk metnini göstermek için romanın çoksesli (diyalojik) kompozisyonu ve içerdiği poliglossia (çok-seslilik), heteroglossia (çok-dillilik) ve parodi elementleri incelenecektir. The Mummy! adlı romanın Bakhtin'in kuramsallaştırdığı roman türünün antikanonik doğasını barındırdığı tartışılacaktır. Ayrıca, metinlerarasılık ve üstkurmaca, romanın metinsel yapısında yer alan karnavalesk nitelikler olarak değerlendirilecektir. Kristeva'nın abject kuramı ve Bakhtin'in grotesk konsepti arasında bir bağ kurarak ikinci bölüm, İngiliz edebiyatında yeniden diriltilen ilk mumya olan Keops'un mumyasına odaklanacak ve edebiyattaki canavarlar arasındaki yerini belirlemek için onu alışılagelmiş gotik canavar tasvirini altüst eden bir karnavalesk canavar olarak tanımlayacaktır. Son bölüm, Darko Suvin'in cognitive estrangement konseptini uncanny (tekinsizlik) ve Bakhtinvari grotesk ile ilişkilendirerek romanın ütopik bilim kurgu anlatasını inceleyecektir. Bu bölüm, romanın yazarının döneminin sosyo-politik, kültürel, edebi ve tarihi boyutlarının hicivsel eleştirisini çözümleyecektir. Bu eleştiride Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi, politik kararsızlık, bilimsel ilerleme, ekolojik yıkım, ve emperyalizm gibi yazarın dönemini etkileyen unsurların yansımaları okunacaktır.
Özet (Çeviri)
Illustrating a grotesque combination of utopian science fiction, the gothic, and fantasy genres, Jane C. Webb Loudon's The Mummy!: Or a Tale of the Twenty-Second Century (1827) stands as one of the precursors of modern science fiction, however, its contributions to the literary body of speculative fiction have remained overshadowed without an adequate amount of scholarly study. The present thesis aims to read Jane C. Webb Loudon's The Mummy! as an epitome of the carnivalesque novel in the framework of Bakhtinian discourse through three main chapters. In the first chapter, the carnivalesque text of the novel will be investigated through the novel's polyphonic (dialogic) composition that incorporates polyglossia, heteroglossia, and parody. It will be discussed that The Mummy! embodies the anticanonical nature of the novel genre as theorized by Bakhtin. Besides, intertextuality and metafiction will be evaluated as carnivalesque characteristics in the textual fabric of the novel. Weaving a thread between Kristevan abject and Bakhtinian grotesque, the second chapter will concentrate on the mummy of Cheops, the first reanimated mummy in English literature, and define him as a carnivalesque monster, which subverts the conventional portrayal of the gothic monster, to establish Cheops' place among the monsters of literature. In the final chapter, the novel's utopian science fiction narrative will be analysed by employing Darko Suvin's cognitive estrangement in relation with uncanny and grotesque. The chapter will unfold the novel's satirical critique of the socio-political, cultural, literary, and historical dimensions of the writer's period, reflecting the aftermath of the French Revolution and the Industrial Revolution in tandem with the political instability, scientific progress, ecological destruction, and imperialism that defined her time.